شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۴

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا:

از نظر من هواپیمای فرماندهان نظامی در سال ۶۰ دستکاری شده بود

رحیم صفوی

سرلشگر سید یحیی رحیم صفوی در نشست واکاوی عملیات ثامن الائمه که روز شنبه در محل نمایشگاه دفاع مقدس برگزار شد، اظهارداشت: در زمان ریاست جمهوری بنی‌صدر، فرماندهی ستاد عملیات جنوب را بر عهده داشتم و برای نخستین بار طرح شکستن حصر آبادان توسط بنده، شهید حسن باقری و سردار رشید با کمک فرماندهان میدان، حسین خرازی، مرتضی قربانی، جعفر اسدی، جهان‌آرا و احمد کاظمی پایه‌ریزی شد.

قدس آنلاین: دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا درباره جزییات این طرح افزود: در جبهه دارخوین هدف ما این بود که دو پل در این منطقه را تصاحب و موفق به اسارت لشکر عراق شویم. زیرا با تصاحب این دو پل امکان فرار عراقی‌ها نبود.

صفوی ادامه داد: این طرح در جلسه‌ای در پایگاه هوایی دزفول که بنی‌صدر به عنوان رییس جمهوری و فرمانده کل قوا، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، به عنوان نماینده امام(ره)، مرحوم آیت‌الله هاشمی، شهید فلاحی، مرحوم ظهیرنژاد، شهید فکوری و علی‌اکبر پرورش و محمد منتظری دو نماینده از مجلس حضور داشتند که طرح تصویب شد. البته بهانه‌جویی‌هایی هم گرفته شد.

وی ادامه داد: مرحوم زهیرنژاد گفت این طرح سپاه است در حالی که لشکر ۷۷ خراسان در منطقه مستقر است و باید با لشکر ۷۷ هماهنگ شود و مصوب شد تا طرح با هماهنگی لشکر ۷۷ اجرا شود.  

رییس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس با بیان اینکه با شهید باقری چندین بار از اهواز به ماهشهر رفتیم و با سرهنگ شهاب‌الدین جوادی فرمانده لشکر ۷۷ برای عملیاتی کردن طرح شکستن حصر آبادان جلسه برگزار می‌شد، یادآور شد: این عملیات نخستین عملیات مشترک سپاه و ارتش بود و بنی‌صدر هم فرار کرده بود و در همان شب  فرار او، در منطقه دارخوین و در ۲۱ خردادماه سال ۱۳۶۰ با ۳۴۰ نفر از نیروهای سپاه و بسیجی حمله کرده و ۳ کیلومتر پیشروی کردیم.

سردار صفوی ادامه داد: عراقی ها ۸ روز پاتک زدند ولی نتوانستند موفق به عقب نشینی نیروهای ما شوند و روز نهم یک گردان زرهی از لشکر ۷۷ نیز به ما را کمک کرد. اما از آن ۳۴۰ نفر نیرو، ۱۰۰ نفر شهید و بیش از ۱۰۰ نفر مجروح و زخمی شدند و سرانجام منطقه را حفظ کردیم.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا با تاکید بر اینکه همه فرماندهان این عملیات در خط مقدم می جنگیدند، تصریح کرد: من و شهید باقری و سایر فرماندهان در خط مقدم بودیم و این طور نبود که از پشت جبهه با بی سیم عملیات را هدایت کنیم. حتی در همین عملیات ثامن الائمه از ناحیه سر مجروح شدم.

رییس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس افزود: ۳ تیپ از لشکر ۷۷ پیروز خراسان و حدود ۱۶ تا ۱۸ گردان که هر گردان ۳۰۰ تا ۳۵۰ تا نیرو داشت برای عملیات ثامن آماده بودند. ‌همچنین پشتیبانی نیروی هوایی، نیز برای این عملیات آماده بود و ساعت ۳۰ دقیقه بامداد حدود ۲۰ تا ۳۰دقیقه آتش تهیه ریخته شد و ۲ تا پل منفجر شد.  

سردار صفوی ادامه داد: در این عملیات قرارگاه اصلی لشکر ۷۷ که محروم زهیر نژاد و یوسف کلاهدوز که قائم مقام کل سپاه بودند، این عملیات را فرماندهی می کردند و قرارگاه اصلی با چادرهایی که در نخلستان زده بودند، هدایت می شد و بهترین هماهنگی بین ارتش و سپاه صورت گرفت.

وی با اشاره به شهادت شهید فلاحی، نامجو، جهان آرا، یوسف کلاهدوز که با هواپیمای c ۱۳۰  از اهواز به تهران می آمدند و نزدیک ورامین در ۷ مهرماه سقوط کرد، گفت: از نظر من هواپیما دستکاری شده بود اما شکست حصر آبادان آغاز تغییرات استراتژیک در جنگ و پیروزی های نظامی کشور از ۵ مهرماه سال ۶۰ بود و  تا  ۳ خرداد ۶۱ تعداد  ۴ عملیات مشترک بین سپاه و ارتش انجام شد و در کمتر از ۹ ماه، ۸ هزار کیلومتر آزاد شد و نیروی عراق را منهدم کردند.

به گزارش ایرنا، در این مراسم از دومین جلد کتاب تاریخ شفاهی جنگ با نام از شرق بصره تا مهران به قلم سردار  صفوی رو نمایی شد.

سردار نائینی مدیر مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس نیز دیگر سخنران این برنامه بود که به انتشار کتاب جامع کارنامه عملیات ثامن‌الائمه تا پایان سال اشاره کرد و یادآور شد:  عنصر اصلی در مدیریت و فرماندهی جنگ عقلانیت و تدبیر بود که در سازماندهی نیروهای مردمی، اتخاذ استراتژی‌های تهاجمی، تاکتیک‌های منحصر به فرد، شجاعانه و مبتکرانه رخ می داد و اجرای عملیات ثامن الائمه بدون این ویژگی ها امکان پذیر نبود.

وی با بیان اینکه با اشاره به اینکه ۸۰ درصد از اسناد مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس مربوط به جلسات طرح عملیات است و ۲۰ درصد مدیریت نبردها را دربر می‌گیرد، خاطرنشان کرد: توجه به تاریخ شفاهی فرماندهان سبب حفظ سرمایه‌های ملی و تاریخ می شود و دفاع مقدس در حقیقت یک فرهنگ کامل بود که  بازدارندگی و اقتدار ملی را ایجاد کرد. 

در ادامه مراسم حبیب بقایی از خلبانان دوران دفاع مقدس  نیز در سخنانی گفت: پیش از آغاز جنگ به زعم اینکه تاکید می کردیم جنگ می‌شود ولی به دلیل نفاق و تفرقه توجه نمی شد. با این حال در روز اول جنگ از پایگاه هوایی تبریز ۴۰ فروند هواپیما برخاستند و جواب دشمن را با ۱۶۰ بمب دادند.
 امیر سرتیپ ازگمی فرمانده گردان توپخانه در دوران جنگ تحمیلی نیز در سخنانی گفت: پیش از آغاز عملیات ثامن الائمه، خلبانان نیروی هوایی ارتش نقشه و موقعیت‌های دشمن را در اختیار ما قرار داده بودند و مختصات آنها را داشتیم. واحد توپخانه در عملیات ثامن الائمه بسیار خوش درخشید و هرچه هدف گرفته بودیم را دقیق منهدم کردیم.

سرلشکر صفوی در این کتاب به تشریح عملیات های سال ۶۱ تا ۶۵ می پردازد که جلد نخست تاریخ شفاهی با عنوان سنندج تا خرمشهر رونمایی شده بود و  جزئیات فرماندهان با دقت توضیح داده شده است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری ایرنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.