جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۵

جشنواره فیلم‌های کودک و نوجوان به ایستگاه پایانی رسید/ پروانه‌های زرین در دستان «خورشید»

جشنواره سی و سوم کودک

آیین اختتامیۀ سی‌وسومین جشنوارۀ بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، عصر امروز با معرفی برگزیدگان برپا شد.

به گزارش گروه فرهنگی قدس آنلاین، مراسم اختتامیه سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان، عصر امروز دوم آبان ماه در برنامۀ «استودیو هشت» به میزبانی باغ کتاب تهران برگزار و به صورت زنده از رادیو نمایش،تلویزیون تعاملی تیوا و صفحات مجازی جشنواره در اصفهان و تهران برای مخاطبان پخش شد و سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی از مدیران حاضر در محل برگزاری این مراسم بودند.

علیرضا تابش، دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان در این آیین گفت: به عنوان دبیر جشنواره در برابر شما ایستاده ام تا مراتب تشکرم را از همراهی همۀ همکاران، در مسیر برگزاری نخستین جشنواره سینمایی آنلاین تاریخ ایران اعلام کنم.

وی ادامه داد: برای رسیدن به این نقطه تردید و هراس و دو راهی فراوان داشتیم. مسیری را باید می پیمودیم که کسی آن را تجربه نکرده بود اما تجربه لذت بخش استفاده از نظرات کودکان و نوجوانان و مواجهه با مخاطبان از طریق سامانه های آنلاین، حس شیرین همراهی خانواده صنعت تصویر و برگزاری پر شور چهارمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان کشور، گویی چیزی به نام خستگی برای ما وجود ندارد.

تابش تصریح کرد: امروز را نه اختتامیه بلکه نقطه عطف و افتتاحیۀ مسیری می دانیم که می تواند مطابق با منویات گام دوم انقلاب و تحولات به روز جامعه، به همبستگی خانواده صنعت تصویر را از یک سو و از سوی دیگر به تقویت ؟بینجامد.

دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان گفت: بنا دارم گزارشی از آنچه که از این پس تا زمانی که در این مسئولیت هستیم را ارائه بدهم و در همین راستا باید اعلام کنم که  با توجه به ظرفیت های بالای پخش ویدئوهای درخواستی، سینمای کودک و سامانه های نوین، فصل جدیدی از روابط متقابل را آغاز خواهند  کرد.

او توضیح داد: وی او دی ها می توانند صمیمی و بی واسطه، نظر مردم را به سینماگران انتقال بدهند و سینماگران با استفاده از این نظرات خواهند توانست محصولات لازم را با توجه به نیاز داخلی تولید کنند. همه ما باید تلاش کنیم تا فاصله بین نگاه کودک و فیلم ها از آنچه هست، کمتر شود.

تابش یادآور شد: داوری سراسری کودکان و نوجوانان در این دوره باعث شگفتی و تصحیح نگاه بسیاری از ما اهالی صنعت تصویر شد و باید و ضروری است که ما به شما مخاطبان گوش فرادهیم و از شما بیاموزیم و درقدم های بعدی این مسیر را دنبال خواهیم کرد.

دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان، گفت: هر قدم نخستی کم و کاستی هایی دارد و بسیاری از ظرایف و نکات فنی در باب برخط بود که تا قبل از این تمرین و دیکته، قابل تشخیص نبود. می شد با انفعال و تسلیم دربرابر کرونا، امسال جشنواره را تعطیل کنیم اما وظیفه ملی و اسلامی خود می دانستیم نه تنها نشان دهیم سینما زنده است بلکه در کنار قهرمانان سلامت نقشمان را در ایجاد نشاط انجام بدهیم.

او افزود: خدا را شاکرم که هر چه در توان بود انجام دادیم و اکنون به آینده چشم دوخته ایم تا بعد از کرونا، شکل جدیدی از جشنواره های ترکیبی آنلاین فیزیکی را تجربی کنیم و در قدم بعدی از کاستی های این دوره درس بگیریم.

تابش خبر داد که چالش من نقش اول و به نظر من که با همراهی هوشنگ مرادی کرمانی، و ایرج طهماسب آغاز شده به خاطر استقبال مخاطبان بعد از اتمام جشنواره نیز ادامه خواهد داشت تا امتداد شعار جشنواره یعنی هر خانه یک سینما را شاهد باشیم.

دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم کودکان و نوجوانان با اعلام اینکه گزارش روند برگزاری این دوره از جشنواره بعدا از طریق روابط عمومی اطلاع رسانی خواهد شد، بخش پایانی سخنان خود را به تشکر از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان سینمایی، وزیر بهداشت و ارتباطات، شهرداران اصفهان و تهران، صدا و سیما، سامانه های پخش، فعالان سینمای کودک و همۀ کسانی که کمک کردند قطار جشنواره سی و سوم به سلامت سفر خود را طی کند، اختصاص داد.

در بخش بعدی این مراسم برندگان بخش بین الملل جشنواره  معرفی شدند.

در ادامه رضا صافی به نمایندگی از داوران بخش «سیفژ» برگزیده این بخش را «فریتزی» به کارگردانی رالف کوکوال از کشور آلمان معرفی کرد. برگزیده این بخش از کشور آلمان در قالب یک پیام تصویری از برگزارکنندگان جشنواره فیلم‌های کودک و نوجوان این تقدیر و تشکر کرد.

در ادامه مراسم پیام تصویری رئیس شورای شهر اصفهان و شهردار این شهر به‌عنوان شهر میزبان این رویداد، پخش شد. رائد فریدزاده در بخشی از توضیحات خود درباره فرآیند داوری آثار در بخش بین‌المللی به این نکته اشاره کرد

مریم کشکولی‌نیا از هنرمندان باسابقه حوزه انیمیشن‌سازی برای انیمیشن کوتاه «قدم یازدهم» برگزیده بخش بهترین فیلم کوتاه پویانمایی شد که پروانه زرین او را دخترش که در محل برگزاری مراسم حاضر بود دریافت کرد.

در ادامه ویدئویی از پیام‌های چهره‌های بین‌المللی خطاب به برگزارکنندگان جشنواره فیلم کودک ایران و هنرمندان این حوزه پخش شد.

در ادامه عبدنور زیان برای فیلم «روزه تابستانی» به‌عنوان برنده پروانه زرین بهترین فیلم داستانی کوتاه معرفی شد.

جایزه بهترین دستاورد فنی یا هنری در بخش مسابقه بین‌الملل به عباس عسگری کارگردان انیمیشن سینمایی «لوپتو» اهدا شد. عسگری پس از دریافت این جایزه گفت: این جایزه متعلق به همه دوستان من در کرمان است که کمک کردند این انیمیشن ساخته شود و امیدوارم زودتر از شر این ویروس خلاص شویم تا بتوانیم باردیگر در سینما فیلم ببینیم.

بهترین بازیگر فیلم‌های بلند بخش بین‌الملل

در ادامه ایرج طهماسب به‌عنوان یکی از داوران بخش بین‌الملل برگزیده پروانه زرین و دیپلم افتخار بهترین بازیگر بخش بین‌الملل را روح‌الله زمانی بازیگر فیلم سینمایی «خورشید» معرفی کرد.

روح‌الله زمانی پس از دریافت این جایزه گفت: برای گرفتن این جایزه بسیار خوشحالم و ممنون از همه شما.

بهترین فیلمنامه بخش بین‌الملل

در بخش بهترین فیلمنامه مسابقه سینمای بین‌الملل جایزه اصلی به فیلم «آن سوی رودخانه» از کشور هندوستان اهدا شد.

رایزن فرهنگی سفارت هند در ایران برای دریافت جایزه این فیلم روی صحنه حاضر شد و در سخنانی کوتاه دریافت این جایزه را باعث افتخار خود دانست و برای ارتباط نزدیک دو کشور ابراز امیدواری کرد.

بهترین کارگردان بخش بین‌الملل

در بخش بهترین کارگردانی مسابقه بین‌الملل جایزه اصلی به مجید مجیدی برای کارگردانی فیلم سینمایی «خورشید» رسید.

مجیدی بعد از دریافت پروانه زرین این بخش، جایزه‌اش را به جامعه سلامت، پرستاران و پزشکانی که برای سلامت کشور از جان خود گذشته‌اند اهدا کرد و گفت: مطمئن باشید که ما قدر شما را می‌دانیم و برای اینکه عملی هم نشان دهیم، همه پروتکل‌های را جدی‌تر رعایت می‌کنیم و امیدوارم به زودی رفتن کووید ۱۹ از دنیا را جشن بگیریم.

سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از این برنامه گفت: سینمای کودک و نوجوان ایران بخش مهمی از سینمای ایران است. بعد از انقلاب حدود ۲۰۰ فیلم کودک و نوجوان تولید شده که نشان می‌دهد چگونه سینمای کودک و نوجوان بخش مهمی از تاریخ سینمای ایران بوده و هست.

وی افزود: در سال ۹۸ ۹ فیلم کودک و نوجوان اکران شد. بخش مهمی از کسانی که در سینمای ایران به‌عنوان برجستگان شناخته می‌شوند افرادی هستند که در سینمای کودک و نوجوان فعال بوده‌اند و از آنان نام‌ها و آوازه‌های ملی و جهانی در خاطره‌ها داشته و داریم.

صالحی تأکید کرد: امسال سینمای کودک تحت سایه کرونا بود و جشنواره هم با همین فضا در تماس. هم موضوعاتی از بیماری کرونا را در بخش کرونا روایت مشاهده کردیم و هم تحت تأثیر این فضا اتفاقاتی رقم خورد که می‌تواند نقطه شروع اتفاقات تازه برای سینمای ایران باشد. افزوده شدن داوران به تعداد بینندگان کودک و نوجوان در خانه‌ها و فرصتی که از طریق فضای جدید برای امکان ارتباط فراملی پدید آمد و فضای جدید برای ورود به بازارهای جهانی بخشی از این اتفاقات است. به نظر می‌رسد این تجربه‌ها گرچه در سایه تهدید پدید آمد اما فضایی فرصت‌ساز را برای سینمای ایران رقم زد.

وزیر ارشاد در پایان از همه عوامل برگزاری جشنواره سی‌وسوم فیلم کودک تشکر ویژه کرد.

بهترین فیلم بخش بین‌الملل

در ادامه ایرج طهماسب برگزیده پروانه زرین بهترین فیلم بخش بین‌الملل را معرفی کرد. جایزه بهترین فیلم در بخش بین‌الملل با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به فیلم «خورشید» به تهیه‌کنندگی مجید مجیدی و امیر بنان اهدا شد.

مجیدی حین دریافت دومین پروانه زرین خود از دست وزیر ارشاد، با تشکر از نیما جاویدی و دیگر عوامل فیلم «خورشید» گفت: حل معضل کودکان کار همت بالایی را می‌طلبد که همه کشورها مثل کشور ما باید در این زمینه اقدام کنند. این بچه‌ها باید کار کنند. هم باید برای آن‌ها بستر کار مفید را فراهم آوریم و هم در بخش آموزش باید به فکر آن‌ها باشیم.

جایزه ویژه هیأت داوران بخش بین‌الملل

برای اهدای جایزه ویژه هیأت داوران بخش بین‌الملل هم ویدئویی از ایرج طهماسب پخش و فریدون نجفی برای کارگردانی «بچه گرگ‌های دره سیب» به‌عنوان برنده این جایزه معرفی شد.

نجفی حین دریافت این جایزه با حضور وزیر ارشاد، ضمن اهدای آن به عوامل فیلمش از دشواری تولید فیلم‌های مستقل سخن گفت و از تهیه‌کننده فیلمش مجید برزگر تشکر کرد.

فیلم برگزیده داوران کودک و نوجوان در بخش بین‌الملل

داوران کودک و نوجوان جشنواره سی‌وسوم از کشورهای مختلف، جایزه اصلی خود در میان آثار این بخش را به فیلم «فریتزی» از کشور آلمان اهدا کردند.

رائد فریدزاده مدیر بخش بین‌الملل پس از اهدای جایزه پایانی این بخش ابراز امیدواری کرد که خیلی زود تهدید کرونا برطرف شود و سال آینده با همان شور و حال همیشگی بتوانیم در کنار زاینده‌رود گرد هم بیاییم.

معرفی برگزیدگان مسابقه سینمای ایران

علیرضا تابش در اولین بخش معرفی برگزیدگان مسابقه سینمای ایران در توضیح ۴ جایزه‌ای که به انتخاب دبیر اهدا می‌شود گفت: از سال گذشته جدای از جوایزی که داوران برای برگزیدگان بخش مسابقه سینمای ایران اهدا می‌کنند. ۴ جایزه به تشخیص دبیر جشنواره در راستای تشویق سینماگران کودک به فضای عرضه و تبلیغ و جذب مخاطب، اهدا می‌شود.

بهترین فیلم کرونا روایت

در ادامه مراسم اختتامیه، گزارشی ویدئویی از برگزاری بخش «کروناروایت» پخش و فیلم کوتاه «ملاقات آخر» به کارگردانی محمدمهدی فکریان به‌عنوان برگزیده این بخش با رای هیأت داوران مسابقه سینمای ایران، معرفی شد. جایزه این بخش شب پیش در مراسمی جداگانه اهدا شده بود.

جوایزه ویژه دبیر برای سه فیلمساز

در ادامه و با حضور علیرضا تابش دبیر جشنواره سی‌وسوم، به دلیل «حضور مداوم و مستمر در سینمای کودک و تلاش برای پیوند میراث فرهنگی ایران با سینما» جایزه ویژه دبیر جشنواره به حسین قناعت برای فیلم «سلفی با رستم» اهدا شد.

قناعت پس از دریافت این جایزه گفت: من فیلم‌هایم را برای اکران در سالن می‌سازم و امیدوارم خیلی زود با رفتن ویروس کرونا مجدد بتوانیم شاهد حضور کودکان و خانواده‌ها در سالن‌های سینما باشیم.

در ادامه به دلیل توجه ویژه به فرهنگ مقاومت و برداشت ملموس مردمی و قابل فهم برای نسل امروز جایزه ویژه دبیر به رقیه توکلی برای فیلم «مهران» اهدا شد. توکلی حین دریافت این جایزه با لهجه یزدی از همسر و خانواده‌اش تشکر کرد.

همچنین با اعلام علیرضا تابش، به دلیل نگاه ویژه به کسب و کار و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های هنر پویانمایی جایزه ویژه دبیر به محمدحسین صادقی برای تهیه و تولید پویانمایی «لوپتو» اهدا شد.

ارائه گزارش درباره برگزاری چهارمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان از سوی دبیر جشنواره بخش بعدی مراسم اختتامیه بود.

برگزیده بخش وب‌سری

با اعلام مهدی خرمیان از اعضای هیأت داوران جشنواره، علی درخشی کارگردان مجموعه «کووید ۱۹» به‌عنوان برگزیده بخش وب‌سری معرفی شد.

ابوالحسنی تهیه‌کننده این مجموعه انیمیشن کوتاه، برای دریافت این جایزه روی سن حاضر شد و در سخنانی کوتاه از سیرصعودی اهمیت «وب‌سری‌ها» در آینده و تأثیر آن بر مخاطبان کودک و نوجوان گفت.

«کاکاچی» ساخته جمال اسکویی، «ناشناس» ساخته جعفر صیادی و «نخود نخود» به کارگردانی رضا واعظی و محمد زارع دیگر نامزدهای این بخش بودند.

بهترین فیلم کوتاه پویانمایی

جایزه بهترین فیلم کوتاه پویانمایی در بخش مسابقه ملی به انیمیشن کوتاه «قدم یازدهم» ساخته مریم کشکولی‌نیا اهدا شد.

«بعله!» مهین جواهریان، «زاک و زیک» اسماعیل جباری و «من ایرانی‌ام» علیرضا کاویان‌راد دیگر نامزدهای این بخش بودند.

بهترین فیلم کوتاه داستانی

در ادامه جایزه بهترین فیلم کوتاه داستانی در بخش مسابقه ملی به فیلم کوتاه «شوفر» به کارگردانی رضا نجاتی اهدا شد.

«جبران می‌کنم» جمال احمدی، «سیاهی» خورشید عالمی، نگار نجف‌زاده، «شهر عسل» محمدمعین روح‌الامینی و «گاومیش» ابراهیم اشرف‌پور دیگر نامزدهای این جایزه بودند.

بهترین فیلم بلند داستانی

در ادامه با اعلام حبیب اسماعیلی از اعضای هیأت داوران پروانه زرین بخش بهترین فیلم بلند داستانی به محمد صانعی‌نژاد کارگردان «پیله و پروانه» اهدا شد.

صانعی‌نژاد حین دریافت این جایزه گفت: من اصلاً قرار نبود پیله و پروانه را بسازم اما بعد از تجربه ساخت این فیلم، تصمیم دارم بعد از این تنها فیلم کودک و نوجوان بسازم.

«شماره ۲۹» به کارگردانی هادی رحیمی خواص دیگر نامزد دریافت این جایزه بود.

فیلم برگزیده یونیسف

نماینده یونیسف در ایران و یکی از اعضای هیأت داوران بخش یونیسف در ویدئویی فیلم برگزیده یونیسف از میان فیلم‌های جشنواره سی‌وسوم را اعلام کرد.

هیأت داوران این بخش ضمن تقدیر از فیلم «خورشید» مجید مجیدی جایزه اصلی خود را به فیلم «بعد از اتفاق» به کارگردانی پوریا حیدری اوره تقدیم کرد.

شهاب حسینی تهیه‌کننده این فیلم با همراهی پوریا حیدری اوره برای دریافت این جایزه روی سن جشنواره حاضر شدند. حیدری‌اوره در سخنانی کوتاه از داوران یونیسف و شهاب حسینی تشکر کرد و جایزه خود را به روح خانم صدیقه کیانفر از بازیگران این فیلم اهدا کرد.

شهاب حسینی هم گفت: خیلی خوشحالم که در جمع شما هستم. پوریا به من لطف دارد اما همه کارهای فیلم را خودش انجام داده و فکر می‌کنم جایزه‌ای که امشب دریافت کرد به دلیل نیت صادقانه خودش و بازیگر دوست‌داشتنی فیلم‌مان یعنی روح‌الله بود. کودکان آینده‌ساز هستند و امیدوارم هرچه می‌گذرد بیشتر به فکرشان باشیم و بیشتر برای‌شان کار کنیم.

در ادامه پیام ویدئویی دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت خطاب به برگزارکنندگان جشنواره پخش شد.

وزیر بهداشت در این پیام گفت: تشکر ویژه دارم که کرونا یکی از بحث‌های اصلی این جشنواره بود. کووید ۱۹ صرفاً یک پدیده بهداشتی نبود. یکی از گروه‌هایی که به‌شدت تحت‌تأثیر این پدیده منحوس قرار گرفتند کودکان و نوجوانان بودند. فاصله گذاری اجتماعی برابر انزوا برای کودکان است. دور شدن از مدرسه یعنی دور شدن از هم‌بازی‌ها و دور شدن از فضای اجتماع. جشنواره فیلم کودک و نوجوان در این شرایط توانست یک بار دیگر این نشاط را به خانواده‌ها و کودکان بازگرداند تا انزوای ناشی از کرونا به حداقل برسد.

وی افزود: یکی از کارهای مهم برگزارکنندگان علاوه‌بر رعایت پروتکل‌ها و استفاده از فضای مجازی، انتخاب شعار «هر خانه یک سینما» برای جامعه‌محور کردن سینما از کارهای خلاقانه‌ای بود که به بهترین شکل انجام شد. تشکر ویژه دارم از همه برگزارکنندگان. برای همه کودکان و نوجوانان سرزمینم آرزوی تندرستی و نشاط دارم.

بهترین دستاورد فنی و هنری

در ادامه حبیب اسماعیلی از اعضای هیأت داوران، کیوان مقدم طراح صحنه فیلم «خورشید» را به‌عنوان برگزیده پروانه زرین بهترین دستاورد فنی و هنری بخش مسابقه سینمای ایران معرفی کرد.

مسعود سخاوت‌دوست برای موسیقی «بچه گرگ‌های دره سیب» و هومن بهمنش برای فیلمبرداری «خورشید» دو نامزد دیگر این بخش بودند.

بهترین بازیگر

پریوش نظریه از اعضای هیأت داوران جشنواره سی‌وسوم محمدرضا عالی‌ور بازیگر فیلم «بچه گرگ‌های دره سیب» را به‌عنوان برگزیده پروانه زرین بهترین بازیگر بخش مسابقه سینمای ایران معرفی کرد.

محمدرضا عالی‌ور که با لباس محلی چهارمحال بختیاری روی سن حاضر شد حین دریافت جایزه خود ضمن تشکر از عوامل فیلم و داوران جشنواره، قطعه‌ای بختیاری را خواند که با استقبال حاضران مواجه شد.

صالح ملک‌تبار برای «پیله و پروانه»، شمیلا شیرزاد برای «خورشید» و باسط رضایی برای «مهران» دیگر نامزدهای این بخش بودند.

بهترین فیلمنامه

فرهاد توحیدی عضو هیأت داوران برگزیده پروانه زرین بهترین فیلمنامه را فریدون نجفی برای «بچه گرگ‌های دره سیب» معرفی کرد.

نجفی حین دریافت این جایزه گفت: ما تا به امروز با فیلم‌هایم ۱۱ پروانه زرین از جشنواره گرفته‌ام. این پروانه را به گروهم اهدا می‌کنم که در این شرایط سخت برای ساخت این فیلم همراهم بودند.

«خورشید» با فیلمنامه مشترک مجید مجیدی و نیما جاویدی و «مهران» با فیلمنامه رقیه توکلی دو نامزد دیگر این جایزه بودند.

جایزه زاون قوکاسیان؛ خورشید (مجید مجیدی)

هیأت داوران جایزه زاون قوکاسیان نیز جایزه ویژه خود را به فیلم «خورشید» ساخته مجید مجیدی اهدا کردند.

مجیدی هنگام دریافت این جایزه از زنده‌یاد قوکاسیان و نقش او در جریان نقد سینمای ایران یاد کرد و گفت: خوشحالم که این جایزه را به نام زاون دریافت کردم.

جایزه شهید بهنام محمدی

در ادامه جایزه شهید بهنام محمدی با اعلام حمیدرضا مدقق از اعضای هیأت داوران به رقیه توکلی کارگردانی فیلم «مهران» اهدا شد.

بهترین کارگردان

ابراهیم فروزش از اعضای هیأت داوری جشنواره بهترین کارگردان بخش ملی جشنواره را هم مجید مجیدی کارگردان فیلم «خورشید» معرفی کرد.

فریدون نجفی برای «بچه گرگ‌های دره سیب» و رقیه توکلی برای «مهران» دو نامزد دیگر دریافت این جایزه بودند.

مجیدی هنگام دریافت چهارمین پروانه زرین خود در این مراسم از اهمیت توجه به استعدادهای جوان و توجه به سینماگران جوان گفت و افزود: در حل بسیاری از مسائل و مشکلات کشور سینماگران می‌توانند کمک کننده باشند کمااینکه در تمام این سال‌ها این کار را کرده‌اند.

وی در ادامه افزود: من طبق مسئولیت اجتماعی خود سال‌ها است با برخی دوستان درگیر پرونده‌ای بوده و هستیم. سال‌ها پیش دختری توسط یک نوجوان به قتل رسید. متأسفانه خانواده شکوری در این حادثه داغ‌دار شدند. طبق تلاش‌های رخشان بنی‌اعتماد و پرویز پرستویی و دیگرانی که در این سال‌ها تلاش کردند، خواهش من هم از خانواده شکوری که قصاص حق قطعی و مسلمشان است، از این تریبون می‌خواهم که ببخشند. همانطور که بزرگان دین ما گفته‌اند لذتی که در گذشت هست، در انتقام نیست. از اصحاب رسانه می‌خواهم بدون حاشیه این درخواست من را منعکس کنند. با احترام دست این خانواده را می‌بوسم و می‌خواهم که از این جوان بگذرند.

حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی سخنران بعدی مراسم بود که در سخنانی کوتاه گفت: از همه سینماگرانی که چراغ این حوزه را زنده نگه داشته‌اند تشکر می‌کنم. درجه توسعه هر کشور میزان تولیدات فرهنگی و هنری برای کودکان و نوجوانان است که نشان‌دهنده توجه به آینده کشور است. از برگزارکنندگان این رویداد تشکر می‌کنم که با پایمردی و دقت‌نظر این رویداد را برگزار کردند. به خصوص که خوشبختانه هم از نظر کمی و هم کیفی شاهد پیشرفت آثار در این جشنواره بودیم.

بهترین فیلم

فریدون عموزاده خلیلی از اعضای هیأت داوران جشنواره برگزیده پروانه زرین بهترین فیلم را معرفی کرد. جایزه این بخش به فیلم «بچه‌گرگ‌های دره سیب» به تهیه‌کنندگی مجید برزگر اهدا شد.

مجید برزگر تهیه‌کننده این فیلم سینمایی با همراهی بازیگران نوجوان فیلمش برای دریافت این جایزه روی سن حاضر شدند و در حضور رئیس سازمان سینمایی این جایزه را دریافت کردند.

برزگر با تشکر از دبیر جشنواره برای جسارت برگزاری این رویداد گفت: امیدوارم جشنواره سی‌وچهارم در شرایط بهتری برگزار شود و این جایزه مهم را به همه بچه‌های کشور اهدا می‌کنم و امیدوارم آینده درخشانی داشته باشند.

«خورشید» به تهیه‌کنندگی مجید مجیدی و امیر بنان و «مهران» به تهیه‌کنندگی محمد پیرهادی دو نامزد دیگر دریافت این جایزه بودند.

جایزه ویژه هیأت داوران

پریوش نظریه عضو هیأت داوران جشنواره جایزه ویژه این هیأت را به نام مهین جواهریان برای فیلم کوتاه «بعله!» اعلام کرد.

جواهریان از چهره‌های پیشکسوت حوزه انیمیشن پس از دریافت این جایزه گفت: در همه این سال‌ها آنچه برایم مهم بوده این است که در این بارش اطلاعات که در فضای مجازی رخ می‌دهد، بتوانم نقطه کوچکی از ذهن بچه‌ها را به ادبیات، گرافیک و موسیقی ایرانی متوجه کنم. فکر می‌کنم اگر کودکی شاد باشد بسیار سلامت است و اگر سلامت باشد آینده کشور را خواهد ساخت.

جایزه ویژه داوران کودک و نوجوان

اهدای جایزه به فیلم برگزیده مخاطبان کودک و نوجوان از میان فیلم‌های اکران‌شده به‌صورت آنلاین در ایام جشنواره پایان‌بخش آیین اختتامیه بود.

فیلم «بازیگوش‌ها» به کارگردانی نادره ترکمانی این جایزه را از آن خود کرد.

ترکمانی هنگام دریافت این جایزه گفت: در شرایط کرونایی شاید برخی فکر می‌کردند بهتر است جشنواره برگزار نشود، اما بسیار خوشحالم این رویداد برگزار شد. امیدوارم فیلم «بازیگوش‌ها» در اکران آنلاین بتواند موردتوجه خانواده قرار بگیرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.