شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۶

تشکیل جبهه مخالفت با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در سودان

سودان اسرائیل

یکی از رهبران ائتلاف نیروهای آزادی و تغییر سودان از اقدام برای تشکیل جبهه‌ای ضد عادی‌سازی با اشغالگران صهیونیست خبر داد.

قدس آنلاین: محمد وداعه، سخنگوی حزب بعث سودان که یکی از گروه های قدرتمند نیروهای آزادی و تغییر است در اظهارات خود به خبرگزاری آناتولی اظهار داشت که ما از چند روز قبل تماس‌های سیاسی با شخصیت‌های اجتماعی در زمینه هنر و فرهنگ و نویسندگی برای تشکیل جبهه‌ای ضد عادی سازی با صهیونیست‌ها برقرار کرده‌ایم.

وی افزود که شماری از احزاب نیروهای آزادی و تغییر به شورای حاکمیتی هشدار داده بودند که در صورت عادی سازی حمایت خود را از این شورا سلب خواهند کرد. همچنین رایزنی‌ها و نشست‌های متعددی درباره چگونگی مقابله با عادی سازی وجود دارد که هنوز جزئیات آن مشخص نشده است.

وداعه خاطرنشان کرد که عادی سازی با رژیم اسرائیل یک اقدام رد شده بوده و شورای حاکمیتی مجاز به اتخاذ چنین اقدامی با یک رژیم غاصب و نژادپرست نیست.

وی با ابراز تاسف از اینکه شورای حاکمیتی سودان برای عادی سازی با رژیم صهیونیستی شرایط اقتصادی را بهانه کرده اظهار داشت که اگر این شورا قادر به مقابله با مشکلات نیست باید استعفا و امور را به اهل آن واگذار کند.

حزب کنگره مردمی سودان نیز با تاکید بر رد هرگونه عادی سازی با رژیم صهیونیستی تصریح کرد که هیچ دلیلی برای عادی سازی روابط سودان با یک رژیم متجاوز وجود ندارد.

محمد بدرالدین، دبیرکل کمیته روابط خارجی این حزب در گفتگو با خبرگزاری آناتولی اظهار داشت که اسرائیل یک رژیم متجاوز و خارج از چارچوب بین المللی است و دلیلی برای برقراری روابط ما با آن وجود ندارد.

صادق المهدی رئیس حزب امت سودان نیز روز پنجشنبه تهدید کرده بود که در صورت انجام توافق عادی سازی با رژیم صهیونیستی این حزب حمایت خود را از مقامات شورای انتقالی برمی‌دارد.

وی خاطرنشان کرد که رژیم اسرائیل قطعنامه‌های بین‌المللی را زیر پا گذاشته و زمین‌های فلسطین را اشغال کرده است. برقراری روابط با این رژیم هیچ ارتباطی به صلح ندارد بلکه موجب ایجاد درگیری‌های بیشتر نیز خواهد شد؛ چرا که هیچ صلحی بدون عدالت برقرار نمی شود.

صادق المهدی در ادامه تاکید کرد که موسسه های شورای انتقالی سودان صلاحیت تصمیم گیری درباره موضوعات مورد مناقشه همچون ایجاد روابط با رژیم آپارتاید اسرائیل را ندارد.

ده‎ها نفر از سودانی‎ها دیشب به دنبال اعلام رسمی توافق سازش بین کشورشان و رژیم صهیونیستی، در خارطوم تظاهرات برپا کردند.

معترضان سودانی ضمن محکوم کردن این توافق، با سر دادن شعارهایی اعلام کردند که «هیچ صلحی با رژیم اسرائیل» وجود ندارد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیت و عبدالله حمدوک نخست‌وزیر دولت انتقالی سودان و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر صهیونیستی روز جمعه با صدور بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که سودان و رژیم صهیونیستی برای عادی‌سازی روابط فی مابین به توافق رسیده‌اند.

سودان سومین کشور عربی است که در دوره اخیر با وجود مخالفت گسترده ملتهای عربی از جمله مردم سودان روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی کرده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.