پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۳

آشنایی با آداب و رسوم مردم بوشهر در عید فطر

«الوداع رمضان» تا آئین ختم قرآن؛ ساحل نشینان به استقبال عید رفتند

عید فطر

بوشهر- آئین‌های ویژه عید فطر نه‌تنها در ایران که در تمامی کشورهای اسلامی دارای وجوه مشترک بسیار است که البته در برخی از نقاط کشور ازجمله استان بوشهر، آئین‌های سنتی نیز به آن افزوده می‌شود.

قدس آنلاین-گروه استان ها: پایان ماه رمضان در استان بوشهر رسوم خاصی داشته که برگرفته از اعتقادات مذهبی و ریشه در تمدن و فرهنگ مردم این دیار دارد و مؤمنان و روزه‌داران و شب‌زنده‌داران گناوه‌ای با حلول ماه شوال با شکرگزاری به درگاه خداوند، با برگزاری آئین‌های ویژه این عید بزرگ را جشن می‌گیرند.

از گذشته آئین‌ها و سنت‌های خاصی با پایان یافتن ماه مبارک رمضان و آغاز روز عید فطر در شهرها و روستاهای استان بوشهر برپا می‌شد که برخی از آن‌ها همچنان پابرجاست.

الوداع رمضان

آئین سنتی مذهبی الوداع رمضان، یکی از آیین‌هایی معنوی که از گذشته‌های دور در استان بوشهر برای پایان ماه مبارک رمضان رواج داشته و یکی از سنت‌های دیرین این منطقه ساحل‌نشین است که همه‌ساله در شب‌های آخر ماه مبارک برگزار می‌شود.

بر اساس این سنت در شب‌های پایانی ماه مبارک رمضان پیش از اذان سحر در بلندگوهای مساجد، وداع با ماه مبارک در مساجد به گوش مردم مؤمن و روزه‌دار رسانیده می‌شود.

«الوداع، الوداع ای ماه مبارک الوداع، دیر آمدی، زود می‌روی، ماه مبارک الوداع» از جمله شعارهایی است که شرکت‌کنندگان در این آئین باهم سر داده و یا با طنین‌انداز شدن در بلندگوهای مساجد به گوش مردم مؤمن و روزه‌دار رسانیده می‌شود و روزه‌داران از این ماه پرفضیلت با افسوس خداحافظی می‌کنند.

این آئین، با حمد و ثنای خداوند و درود بر پیامبر گرامی اسلام (ص) آغاز می‌شود و سپس یک نفر دعا می‌خواند و شرکت‌کنندگان جواب می‌دهند «الوداع الوداع یا رمضان، و علیک السلام شهر صیام» و این گونه با حزن و اندوه با ماه خوب خدا، خداحافظی می‌کنند.

شرکت کنندگان در این آئین، سپس از خداوند درخواست می‌کنند که تا ماه مبارک رمضان آینده زنده باشند و بتوانند ماه ضیافت الهی را دوباره درک کنند.

امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و به‌منظور حفظ سلامت شرکت‌کنندگان، این آئین با حداقل تعداد افراد و با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی و طرح فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار شد.

آئین ختم قرآن

آئین ختم قرآن نیز یکی آئین‌های ویژه در روزهای پایانی ماه نزول کتاب آسمانی در این منطقه از کشورمان است.

در این آئین خواندن قرآن که از اولین روز ماه مبارک رمضان در مساجد و یا منازل شروع‌شده است بر اساس برنامه زمان‌بندی‌شده در یک روز مانده به پایان این ماه پر خیروبرکت ختم می‌شود.

عید دیدنی

در طول یک ماه رمضان، درس‌های بسیاری برای خودسازی و تهذیب نفس فرامی‌گیریم که جنبه اجتماعی و فردی دارد و ضامن سلامتی جسمی و روحی در زندگی انسان است و در پایان این ماه این توفیق الهی که نصیب ما شده است را جشن می‌گیریم و به هم تبریک میگوییم

درگذشته مادران وزنان چند روز قبل از روز عید، تدارک این روز را می‌دیدند و با پخت انواع نان‌های محلی، شیرینی‌های خانگی و آماده کردن تنقلات ساده برای این روز خود را آماده عید فطر می‌کردند و در روز عید هم کودکان با پوشیدن لباس‌های نو به درب منازل رفته و از صاحب‌خانه عیدی می‌گرفتند که صاحب‌خانه با دادن شیرینی و تنقلات به کودکان این عید را برای خود و خانواده مبارک می‌گرداند.

رفتن بر مزار درگذشتگان

رفتن بر مزار درگذشتگان و قرائت فاتحه برای آن‌ها در آخرین شب ماه رمضان درزمانی که رؤیت هلال ماه شوال محرز شد، یکی دیگر از سنت‌های مرسوم در این منطقه است.

در این آئین مردم قبل از اذان صبح به مزار درگذشتگان و زیارت اهل قبور رفته و یادی از درگذشتگان می‌کنند و برای آمرزش مردگان خود دعا می‌کنند عده‌ای از مردم نیز صبح روز عید این مراسم را برگزار می‌کنند.

همچنین بر اساس سنت کسانی که به‌تازگی عزیزی ازدست‌رفته دارند مراسم فاتحه‌خوانی برگزار می‌کنند و مردم بعد از برپایی نماز عید فطر با مراجعه به منازل و حسینیه‌ها و مساجد محل برگزاری و مراسم‌هایی که برای درگذشتگان برپاشده و تسلیت به بازماندگان و قرائت فاتحه با آنان ابراز همدردی می‌کنند.

ولی در عید فطر امسال مردم باید برای حفظ سلامت خود و دیگران از این این‌گونه تجمعات به جد خودداری کنند.

بنا بر مصوبه ستاد مقابله با کرونا حضور شهروندان در آرامستان های امامزاده سلیمان بن علی (ع) و سید رضا (ره) در روز عید سعید فطر ممنوع شده است.

شرکت در نماز عید فطر

شرکت در نماز عید فطر نیز از دیگر برنامه‌های هرسال است و در این استان متأثر از فرهنگ اسلامی ایرانی، با فرار رسیدن عید فطر مردم مؤمن و متدین بعد از یک ماه روزه‌داری با شادی و شور به استقبال عید فطر می‌روند و روز عید خود را مانند همه مسلمانان با حضور در صفوف وحدت‌آفرین نماز عید فطر آغاز می‌کنند که امسال توصیه می شود مردم در خانه این نماز را اقامه کنند.

هر سال عید فطر و تعطیلات پس از آن، از ایام مهم در شهرستان گناوه بود که با حضور مسافران و مهمانان به این بندر زیبا و برگزاری آئین‌ها و سنت‌های مردمی و دینی، شور و اشتیاق آن افزایش می‌یافت اما امسال با شیوع ویروس کرونا و لزوم رعایت دستورات و پروتکل‌های بهداشتی و حفظ فاصله اجتماعی جهت پیشگیری از شیوع گسترده این ویروس و حفظ سلامت هموطنان و شهروندان عید فطر نیز با شرایط ویژه برگزار می‌شود.

باید به یاد داشت که اجرای این آئین‌ها و سنت‌ها زمانی زیباست که همراه با حفظ سلامتی همه هموطنان، همشهریان و عزیزانمان باشد و امسال با شیوع ویروس کرونا به منظور پیشگیری از شیوع گسترده این ویروس از حضور در برنامه‌های جمعی باید پرهیز شود.

عید فطر امسال نیز تحت تأثیر شرایط موجود و به منظور رعایت فاصله اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی و پیشگیری شیوع و گسترش این ویروس به صورت ویژه برگزار می‌شود و لازم است که همه مردم به این امر توجه ویژه معطوف دارند.

غسل‌کردن بعد از غروب آفتاب آخرین روز ماه مبارک رمضان، خواندن دعای ویژه رؤیت هلال ماه، خواندن زیارت امام حسین (ع)، احیای این شب به دعا و نماز و استغفار، خواندن ۱۰ رکعت نماز، قرائت دعاهای مخصوص این شب و کنار گذاشتن زکات فطریه از مهم‌ترین اعمال شب عید فطر است

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.