سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۴

تعداد موزه‌های کشور از ۴۵۵ به ۷۵۰ موزه افزایش یافته است/ موزه‌های فعال کشور در انتظار پایان پاندمی کرونا

رئیس گروه موزه‌های خراسان رضوی

مدیرکل امور موزه‌های کشور با اشاره به اینکه در دو دوره دولت فعلی تعداد موزه‌ها از ۴۵۵ عدد به ۷۵۰ عدد رسیده است، گفت: امیدواریم با پایان پاندمی کرونا فعالیت موزه‌های کشور به حالت عادی بازگردد.

قدس آنلاین؛ محمدرضا کارگر، مدیر کل امور موزه‌های کشور در آیین "احیا و بازگشایی باب عالی کاخ گلستان(سر در الماسیه)" ضمن قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته برای احیا و توسعه موزه‌های کشور گفت: موزه‌های کشور در دو دوره دولت تدبیر و امید، رشد و توسعه فزاینده‌ای داشته‌ است.

وی ادامه داد: ما در حال حاضر ۷۵۰ موزه فعال در کشور داریم و تاریخ ۱۰۰ ساله موزه‌داری در کشور را پشت سر می‌گذاریم.

کارگر تصریح کرد: پیش از آغاز دولت تدبیر و امید، تعداد موزه‌های فعال کشور ۴۵۵ عدد بود و در هشت سال اخیر ۳۰۰ موزه فعال به تعداد موزه‌های کشور اضافه شد؛ این رقم نسبت رشد موزه‌ها از سال ۱۳۰۰ تا ۱۳۹۲ را در مقایسه با ۱۳۹۲ تا ۱۴۰۰ نشان می‌دهد و اینکه چه رشد فزاینده‌ای در این عرصه اتفاق افتاده‌ است که حاصل تلاش همکاران و فعالان این عرصه بوده‌ است.

وی افزود: موزه‌ها نشانه توسعه کشورها هستند و اگر نگاهی به آمار موزه‌ها سطح گسترش آنها در کشورهای توسعه یافته بیندازیم متوجه خواهیم شد که موزه‌ها نشانه توسعه‌یافتگی کشورها هستند. در واقع می‌توان گفت رشد و توسعه بدون موزه‌ها اصلا امکان‌پذیر هم نیست.

مدیر کل امور موزه‌های کشور خاطرنشان کرد: جهان بدون موزه‌ها مانند انسانی است که صبح بیدار شده و تمام خاطرات و گذشته خود را فراموش کرده‌ است؛ در واقع به یک آلزایمر دچار شده و جامعه بدون موزه به توسعه نخواهد رسید.

وی گفت: ۲۸ اردیبهشت‌ ماه آغاز سال موزه‌داری است و مبنای عملکرد موزه‌ها در سال جاری هماهنگ‌سازی موزه‌ها با مردم دنیاست و اینکه موزه‌ها خود را با مخاطبانشان هماهنگ کنند تا راه‌های تازه‌ای برای ارتباط با آنها ایجاد شود. امیدواریم در آینده شاهد توسعه فزاینده موزه‌ها باشیم.

کارگر درباره مشارکت مردم در توسعه موزه‌ها تصریح کرد: بخش خصوصی در این سالها نقش به‌سزایی برای توسعه موزه‌ها ایفا کرده‌اند؛ در حال خاضر ۱۷۱ موزه خصوصی در کشور داریم که ۹۰ درصد این موزه‌ها در دو دوره دولت فعلی ایجاد شده‌اند. این موزه نشانه تعهد و توجه مردم به تاریخ و فرهنگ خود است.

در ادامه برنامه؛ آفرین امامی، مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، به تأثیرات کرونا بر عملکرد موزه‌های جهان اشاره کرد و گفت: با وجود تأثیرات منفی کرونا بر عملکرد موزه‌ها، این نهادهای فرهنگی از حرکت بازننشستند و برای ارتباط مستمر خود با مخاطبانشان فضای مجازی را انتخاب کرده‌اند.

وی تصریح کرد: موزه‌ها از این فرصت در راستای مرمت و احیای آثار و فضای موزه استفاده کردند؛ کاخ موزه گلستان هم در این ایام اقدامات متنوعی انجام داد و نمونه‌اش احیا و بازگشایی باب عالی کاخ موزه گلستان بود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.