دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۵

نگرانی مقامات بدخشان تاجیکستان از وخامت اوضاع در مناطق مرزی افغانستان

سقوط تعدادی از مناطق مرزی افغانستان با تاجیکستان توسط گروههای افراطی و تروریستی نگرانی هایی در رابطه با احتمال پناهندگی بخشی از جمعیت این مناطق برای مقامات تاجیک بوجود آورده است.

تاجیکستان

قدس آنلاین: در استان بدخشان تاجیکستان در رابطه با خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان نشست نهادهای امنیتی و انتظامی برگزار شد.

در این نشست وضعیت ناپایدار امنیتی افغانستان و تاثیر آن بر مناطق همسایه و از جمله استان بدخشان تاجیکستان و احتمال پناهندگی تعدادی از جمعیت نواحی این کشور همسایه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

«یادگار فیض اف» استاندار بدخشان حفظ امنیت کشور در صورت وقوع موارد نقض مرز از طرف افغانستان را هدف مهم خواند و بر ضرورت تقویت پایگاه مادی، فنی و کادر متخصص در نواحی هم مرز با افغانستان تاکید کرد.

وی همچنین تعیین مناطق امن، ذخیره سوخت، مواد غذایی، پوشاک و وسایل حمل و نقل در صورت پذیرش پناهندگان از کشور همسایه را مهم عنوان کرد.

استاندار بدخشان تاجیکستان تحکیم همکاری‌های میان مرزبانان تاجیک و افغان در شرایط کنونی را امری لازم دانست.

گزارش‌های اخیر حاکی از آن است که وضعیت مناطق افغانستان هم مرز با استان بدخشان تاجیکستان وخیم است و گروه‌های افراطی بخش‌های از این مناطق را تحت تسلط خود قرار داده‌اند که این موضوع موجب نگرانی‌های همسایه‌های افغانستان شده است.

منبع: فارس

انتهای پیام/

نظر شما