چهارشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۸

حرف آخر معاون اول رئیس جمهور درباره کمبود برق

افزایش تولید برق غیر ممکن است، باید مصرف را کم کنیم

آرش خلیل‌خانه

اسحاق جهانگیری که در جلسه اخیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت از سوی رئیس جمهور مامور شد تا دلایل کمبود برق و قطعی‌های گسترده و غیر عادی این روزها را بررسی و گزارش کند، امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت آب پاکی را روی دست مردم ریخت و گفت: اضافه شدن تولید برق دیگر غیر ممکن است و باید مصرف مردم کنترل شده و کاهش پیدا کند.

جهانگیری - کراپ‌شده

معاون اول رئیس جمهور امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت و در حالی که برای دیدار و جلسه با وزیر نیرو راهی دفتر خود در پاستور بود در جمع خبرنگاران درباره اقداماتی که پس از ماموریت رئیس جمهور به وی برای حل مشکل برق صورت گرفته گفت: اگر آثاری را ببینیم یعنی کار صورت گرفته و نتیجه داده است و اگر وضع بهتر شد بدانید که تصمیمات گرفته شده باعث شده است. 

وی اظهار داشت: مردم روی این مسئله حساسیت دارند باید به مردم توضیح داد و با آنها صحبت کرد چون اضافه شدن تولید برق تقریبا دیگر غیر ممکن است چون تمام نیروگاه ها با حداکثر ظرفیت ممکن تولید می‌کنند.

وی افزود: در زمینه نیروگاه‌های برق-آبی نیز وضعیت سدها برای ما مهم است و بویژه با توجه به اینکه پیش بینی می‌شود در فصل پاییز، بارندگی در وضع خوبی نیست، باید نسبت به تأمین آب شرب مردم به دقت توجه کرد تا زمانی این موضوع با مشکل روبرو نشود؛ اینها از موضوعاتی است که دولت‌ها باید بیشتر به آن توجه داشته باشند.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: سقف حجم تولید برق مشخص است و این میزان مصرف است که افرایش می‌یابد؛ مهمترین کاری که وزارت نیرو باید در این زمینه انجام دهد این است که تا جایی که مقدور است مصرف را کاهش داده و فاصله موجود میان تولید و مصرف را مدیریت کند تا آثار اقتصادی، سیاسی  و اجتماعی آن به حداقل برسد.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره عدم پاسخگویی وزیر بهداشت درباره وضعیت کرونا در سیستان و بلوچستان و همچنین وزیر برق در زمینه قطعی‌های برق اخیر تصریح کرد: در این زمینه آقای رئیس جمهوری عذرخواهی کردند و وزرای برق و بهداشت و درمان نیز حتماً وزرا توضیح خواهند داد و من حتما به وزرا تاکید می‌کنم که در این زمینه توضیحاتی ارائه دهند.

انتهای پیام

نظر شما