دوشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۶

کیفرخواست مدیرکل سابق تعزیرات حکومتی استان صادر شد

تعزیرات در تعزیرات!

عقیل رحمانی

دادسرا

رسیدگی به اتهامات مالی و سوء جریان های موجود در پرونده مدیرکل سابق تعزیرات حکومتی خراسان رضوی در دادسرا در حالی با صدور کیفرخواست به پایان رسیدو اوراق و مستندات قضایی به دادگاه ارسال شد که چند متهم دیگر هم همراه با این فرد به دادگاه معرفی شدند تا بر اساس اینکه آن‌ها هم از نظر دادستانی متهم شناخته شده اند، دادگاه در زمینه میزان محکومیت آن‌ها اعلام نظر کند.

همه چیز به اوایل سال ۹۷ بر می گردد. زمانی که شک رسانه به اقدامات صورت گرفته از سوی مدیرکل وقت تعزیرات حکومتی خراسان رضوی چند برابر شد و این مقام مسئول که وظیفه داشت با متخلفان سطح بازار برخورد قانونی، قاطع و دندان شکن کند، اما به راحتی از کنار اقدامات سودجویانه عبور می کرد و واکنش بازدارنده ای دیده نمی شد و هر بار خبرنگار روزنامه قدس برای پیگیری موضوعی که به نوعی خط قرمز این متهم بود به دفتر وی مراجعه می کرد، با بازخورد های تند و خارج از عرف اداری مواجه می شد.

به عنوان نمونه مدیرکل سابق تعزیرات حکومتی خراسان رضوی به نهادهای بالادستی اعلام کرده بود تعداد زیادی نصب پرده سر در فروشگاه ها و مغازه های متخلف سطح شهر که دست به گران‌فروشی زده بودند، توسط تعزیرات حکومتی صورت گرفته، درحالی‌که رصدهای صورت گرفته از سوی خبرنگار ما حاکی از آن بود که این موضوع واقعیت ندارد و فقط یک رستوران در حوالی بولوار وکیل آباد اعمال قانون شده بود. وقتی این موضوع از سوی روزنامه قدس پیگیری شد بازهم واکنش های تند مدیرکل را در پی داشت و حتی این مقام سابق در تعزیرات حکومتی استان در پی تماس با روزنامه خواستار اخراج خبرنگارشد تا هرطور شده روند پیگیری موضوعات متوقف شود.

احتکار ۹هزار یخچال فریزر سرآغاز لو رفتن تخلفات

این سلسله اتفاقات ادامه داشت تا اینکه پی بردیم در ۳۰ مهر ماه سال ۹۷ «مهدی مقدسی»کارشناس مسئول وقت معاونت بازرسی سازمان صمت استان همراه با قاضی «خدابخشی»،سرپرست وقت دادسرای انقلاب مشهد به صورت سرزده به یک واحد شناخته شده تولید یخچال فریزر مراجعه و محل را مورد بازرسی قرار داده اند. در همان لحظات اولیه، مشاهدات عینی سرپرست وقت دادسرای انقلاب مشهد از آن حکایت داشــت تعداد زیادی یخچال فریزر در محل دپو شــده، در حالی که بازار تشنه عرضه این کالا بود.

 در ادامه مشخص شد تولید و فروش محصولات مورد اشاره در واحد معتبر تولید یخچال فریزر در استان از ابتدای ســال ۹۷ تا ۱۷ مردادماه همان سال روند عادی داشــته و میزان تولید با عرضه آن در بازار متناسب بوده است. اما از ۱۹ مرداد۹۷ واحد مذکور که به طور متوسط روزانه ۷۵۰ دستگاه یخچال فریزر خانگی تولید می کرده است، کاهش شــدید خروجی داشته به نحوی که برخی روزها فقط یخچال فریزر تولید می شده، ولی هیچ خروجی در کار نبوده است.

 از سوی دیگر واحد شناخته شده متخلف از ۲۳ مرداد(۹۷) تا ۹ شــهریور همان سال درپوشش تعطیلات تابستانه درِ کارخانه را بسته و هیچ محصولی را به فروش نرسانده اســت. حتی پس از اتمام تعطیلات تابســتانه در دهم شهریور(۹۷) بازهم صدها دستگاه یخچال که در روز تولید می شد از درِ کارخانه خارج نشده و سرجمع حدود ۹ هزار یخچال فریزر در انبارها دپو می شود. این روند برنامه ریزی شده از سوی مدیران کارخانه مذکور ادامه داشت تا اینکه در بیســتم شهریورماه ۹۷ همزمان با اعلام قیمت های جدید، درِ کارخانه باز می شود و محصولات افزایش قیمت داده شده ای که مواد اولیه آن با ارز دولتی تهیه شده بود، بدون وقفه راهی بازار می شوند و میزان فروش به دو برابر حد معمول افزایش می یابد.

در ادامه پیگیری های رسانه ای و انجام رسالت اطلاع رسانی، همچنان ماجرا را تعقیب می کردیم تا اینکه پی بردیم با دستورات ویژه «راضیه علیرضایی»، رئیس وقت ســازمان صنعت، معدن و تجارت استان، کارشناسان پس از بررسی دقیق ارزش کالای احتکار شــده، گزارش تخلف احتکار واحد شناخته شده تولیدی را به میزان حدود ۴۵میلیارد تومان تنظیم کرده وبرای برخورد قانونی به تعزیرات حکومتی مشهد ارسال کرده اند که گزارش این ماجرا هم در همان سال منتشر شد.

رسیدگی دقیق به پرونده در دادسرا

هشت ماه از روند رسیدگی به پرونده احتکار عظیم یخچال فریزر گذشت و هیچ خروجی نمایان نشد، پیگیری از مدیرکل وقت تعزیرات حکومتی استان و رئیس شعبه رسیدگی کننده به پرونده مذکور بارها ادامه پیدا کرد هر بار وعده های عجیب و غریبی تحت این عناوین که رأی پرونده تا یک هفته دیگر صادر می شود،رأی پرونده در مرحله انشاء قرار داردو... داده می شد که خبرنگار روزنامه قدس را مصمم تر به پیگیری می کرد و سبب شد در این زمینه در حدود پنج گزارش منتشر شود. اما در نهایت و درکمال تعجب و بدون یک ریال جریمه، مالک کارخانه تبرئه و انگار هیچ مورد مشکوکی وجود نداشت و همه چیز عادی بود.

هر روز برحاشیه های رفتاری این افراد مسئول وقت در تعزیرات حکومتی خراسان رضوی افزوده می شد و همچنین از سلسله پیگیری‌های رسانه ای دیری نگذشته بود که مدیرکل وقت تعزیرات حکومتی خراسان رضوی توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) در اداره کل اطلاعات خراسان رضوی دستگیر و تحت بازجویی قرار گرفت و پرونده تخلفات مالی مطرح شده در شعبه ۲۰۲ دادسرای ناحیه ۲ مشهد مورد رسیدگی قرار گرفت.

در این میان خبرهای دیگری هم به گوش رسید که از فرستادن بدل آقای مدیرکل وقت سر جلسه امتحان زبان خارجه و دستگیری عاملان اقدام توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) دراداره کل اطلاعات خراسان رضوی حکایت داشت. حدود یک هفته بعد از بازداشت مدیرکل وقت تعزیرات حکومتی خراسان رضوی، مطلع شدیم بادستور بازپرس پرونده ،رئیس شعبه ای که پرونده احتکار ۴۵ میلیاردتومانی یخچال فریزر در اختیارش بود هم توسط مأموران اداره کل اطلاعات خراسان رضوی دستگیر و او هم در بازداشت موقت به سر می برد.

پرونده مدیر کل و پنج نفر دیگر در مسیر دادگاه

وقتی این افراد مورد بازجویی قرار گرفتند کم کم وجود سوء جریان ها دامنه اش گسترده تر می شد و مشخص گردید علاوه برمواردی که رسانه به آن پرداخته بود، دیگرموارد تخلف هم پشت‌پرده در جریان است و آن‌ها با چهار نفر که در حوزه اقتصادی و... فعالیت داشتند مراودات مالی ناسالم داشته که برای آن‌ها ایجاد آورده های خلاف شرع و قانون کرده است. رسیدگی به پرونده مدیرکل سابق و رئیس شعبه رسیدگی کننده به پرونده احتکار ۴۵ میلیارد تومانی یخچال فریزر به همراه چهار فرد دیگر با تمامی دشواری ها سرانجام در دادسرا به اتمام رسید و پرونده آن‌ها که در آن اتهامات مالی ارتشا و... وجود دارد پس از صدور کیفرخواست برای صدور حکم به دادگاه ارسال شد.

با این اوصاف و طبق ماده ۷ قانون تشدید مجازات (مرتکبان ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری) در صورتی که مرتکب از مأموران مذکور باشد از زمان صدور کیفرخواست از شغل خود معلق خواهد شدو دادسرا باید کیفرخواست صادره را به اداره و یاسازمان ذی ربط اعلام کند که باید دید مسئولان مربوط در تعزیرات حکومتی در این زمینه چه اقدامی خواهند کرد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.