چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۶

رییس بخش مراقبتهای ویژه بیمارستان امام رضا(ع) مشهد :

۴۰ درصد فوتیهای ناشی از کرونا به دلیل بیمارستان هراسی رخ می‌دهد

رییس بخش مراقبتهای ویژه بیمارستان امام رضا(ع) مشهد

رییس بخش مراقبتهای ویژه بیمارستان امام رضا(ع) مشهد گفت: طبق بررسیها ۴۰ درصد فوتیهای ناشی از کرونا طی ۴۸ ساعت اول ورود به بیمارستان رخ می دهد که نشان دهنده مراجعه دیرهنگام ناشی از بیمارستان هراسی است.

به گزارش قدس آنلاین، دکتر علیرضا صداقت افزود: این روزها یکی از عواملی که باعث افزایش مرگ و میر بیماران مبتلا به کرونا شده، مراجعه دیرهنگام بیماران بدحال به بیمارستان است.
وی اضافه کرد: با کمال تاسف در شرایط کنونی به کرات می شنویم که مردم همدیگر را از انتقال بیمارانشان به بیمارستان برحذر می دارند و به شدت از بیمارستان هراس دارند.
رییس بخش مراقبتهای ویژه بیمارستان امام رضا(ع) مشهد گفت: برخلاف تصور عموم مردم، نه تنها کرونا بیماری بدون درمان نیست بلکه با مراجعه زودهنگام به پزشک به راحتی و با هزینه های کمتر از مراجعه دیرهنگام درمان پذیر خواهد بود و  مراجعه دیرهنگام شانس بهبودی را کاهش داده و یا این که طول دوره بیماری را افزایش می هد.
صداقت افزود: بنابراین شهروندان به محض مشاهده علایم مشکوک به کرونا یا با سامانه ۱۹۱ تماس بگیرند و یا این که به مراکز درمانی ۱۶ ساعته و یا مطب پزشکان مراجعه کنند و وقتی پزشک، توصیه به بستری در بیمارستان می کند مطمئن باشند بستری به موقع بیماران در بیمارستان تضمین کننده بهبودی بیمارشان خواهد بود.
او ادامه داد: با کمال تاسف در حال حاضر  زمانی بیماران را به مرکز درمانی می‌سانند که شرایط بیماری بسیار پیشرفت کرده و فرصت برای انجام بعضی اقدامات موثر درمانی از دست رفته است.
این پزشک فوق تخصص متخصص مراقبتهای ویژه گفت: شهروندان به محض مشاهده علایم مشکوک به کرونا به پزشک مراجعه کنند و در صورت انجام تست کرونا و تایید بیماری خود را قرنطینه کنند و برای جلوگیری از انتشار بیماری از تمام  افرادی که در هفته قبل با آنها تماس داشته اند بخواهند به مراکز بهداشت و آزمایشگاهی مراجعه کنند.
صداقت افزود: مهمترین راه غلبه بر کرونا قطع زنجیره انتقال بیماری است و این تنها با مسوولیت پذیری همه ما میسر خواهد شد.
وی اضافه کرد:هم اکنون اکثر بیماران کرونایی را افراد جوان و حتی نوجوان تشکیل می‌دهند و با کمال تاسف، سن فوت بیماران نیز کاهش یافته است که یکی از علل آن عدم رعایت دقیق و کامل پروتکلهای مراقبتی در این گروه های سنی است.
رییس بخش مراقبتهای ویژه بیمارستان امام رضا(ع) مشهد گفت: در شرایط‌ کنونی میزان استفاده از ماسک در بین افراد جامعه به ۳۵ درصد کاهش یافته است در حالی که در انتهای دوره اوج قبل یکی از علل موفقیت در پایان دادن به دوره اوج کرونا استفاده ۸۰ درصد مردم از ماسک بوده است.

آمار مبتلایان به ویروس کرونا در مشهد و استان خراسان رضوی در پنجمین موج طغیان ویروس همه‌گیر به طور نگران‌کننده‌ای در حال افزایش است.
 تکمیل شدن ظرفیت بیمارستانها، کمبود دارو و سرم و افزایش بیماران کرونایی غیر بومی در مشهد از چالشهای پیش رو در استان خراسان رضوی به شمار می رود.
هم اکنون ۲۸۵ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۱۰ شهر در وضعیت نارنجی و ۵۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: کرونا در ۲۴ ساعت گذشته جان ۳۷۸ نفر دیگر از هموطنان ما گرفت.
طی این مدت ۳۹ هزار و ۱۹ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که چهار هزار و ۸۳۸ نفر از آنها بستری شدند.
بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون سه میلیون و ۹۷۹ هزار و ۷۲۷ نفر  در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و بیماری کووید ۱۹ جان ۹۱ هزار و ۷۸۵ نفر را نیز تاکنون در کشورمان گرفته است.  
همچنین سه میلیون و ۴۲۴ هزار و ۶۵۰ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا در ایران تاکنون بهبود یافته‌اند.   
تا کنون ۱۰ میلیون و ۷۴۱ هزار و ۹۵۶ نفر دوز نخست واکسن کرونا و ۲ میلیون و ۸۴۴ هزار و ۲۵۰ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۳ میلیون و ۵۸۶ هزار و ۲۰۶ دوز رسید.

منبع: ایرنا

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.