پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۵

خلیلزاد:

فرار غنی آخرین توافق برای انتقال سیاسی را برهم زد

دیپلمات آمریکایی مسئول مذاکره با طالبان گفته است که تصمیم اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان برای فرار از کشور در ماه گذشته، توافق لحظه آخری با طالبان را که برای دور نگه داشتن کابل از دست طالبان و مذاکره برای انتقال سیاسی طراحی شده بود ، به هم زد.

خلیلزاد

به گزارش قدس آنلاین، زلمای خلیلزاد ، که از سوی دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ برای رهبری مذاکرات با طالبان انتخاب شده بود ، در اولین مصاحبه خود پس از خروج آمریکا از افغانستان گفت که او دو هفته مهلت قبل از سقوط کابل را تأمین کرده است.

خلیلزاد به فایننشال تایمز گفت: حتی در پایان ، ما با طالبان توافق کردیم که وارد کابل نشوند. اصلاً" نمی دانستم که غنی قصد فرار دارد. اظهارات نماینده ایالات متحده جزییات تازه‌ای از فروپاشی دولت افغانستان در ساعات پایانی آن و ناراحتی دولت آمریکا پس از سقوط کابل به دست طالبان را روشن کرد. این سخنان به نوعی تکرار سخنان آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا به قانونگذاران آمریکایی بود که گفت غنی اطمینان داده بود با نقشه واشنگتن همکاری می‌کند.

خلیلزاد با اشاره به نشست از پیش ترتیب داده شده با ژنرال فرانک مک‌کنزی، فرمانده منطقه‌ای ارتش آمریکا و مقام‌های ارشد طالبان در دوحه گفت که نیروهای امنیتی کابل با انتشار خبر ناپدید شدن غنی منحل شد. پس از فرار غنی ، مساله نظم و قانون در کابل مطرح شد. طالبان می‌گفتند آیا مسئولیت امنیت کابل را بر عهده خواهید گرفت؟ خودتان می‌دانید چه اتفاقی می‌افتد. ما مسئولیت آن را بر عهده نخواهیم گرفت.

خلیلزاد ادعاها مبنی بر توافق ضمنی یا صریح برای ورود طالبان به کاخ ریاست جمهوری در ۱۵ اوت را رد کرد و گفت ما هیچ چراغ سبزی در این رابطه ندادیم . آنچه ما گفتیم فقط ماموریت نیروهای آمریکایی بود، ماموریت تخلیه در فرودگاه کابل.

مقاهای آمریکایی می گویند، نماینده آمریکا ابتدا در ۱۲  اوت با دولت کابل وارد گفتگو شد و سپس دو روز بعد با طالبان به توافق رسید تا از شهر محافظت کنند. غنی به هر حال بخشی از دولت آینده نبود زیرا استعفای وی پیش شرطی بود که طالبان تعیین کرده بود. تا سیزدهم اوت طالبان کابل را محاصره کرده بودند.

سفیر سابق ایالات متحده در افغانستان که چهار دهه در منطقه کار کرده است ، اسلاف خود را مسئول محدودیت‌های قرارداد ۲۰۲۰ با طالبان دانست. وی اظهار داشت که دولت های پی در پی آمریکا به تدریج خواسته های خود را با پیشرفت طالبان کاهش داده‌اند. او گفت که انتصاب وی در سال ۲۰۱۸ "نتیجه چیزی بود که درست پیش نرفته بود".

او گفت: [مردم] به دنبال نوعی قربانی هستند. من می توانستم بهتر عمل کنم - مردم انتظار دارند که من این را بگویم. اما وقتی من بررسی می‌کنم ، میبینم تمام تلاش خود را کردم تا آنجا که می‌توانستم ، با توجه به برخوردهایی که در شرایط اولیه با من شده بود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا استعفا می دهد یا خیر ، گفت که او همیشه استعفانامه‌ای آماده دارد که در خانه نگه می‌دارد، زیرا در اینجا [در وزارت خارجه] ممکن است کسی آن را بردارد.

در این مصاحبه یک ساعته، خلیلزاد همچنین ادعای رئیس پیشین منطقه‌ای مبارزه با تروریسم سیا را که گفته بود او "در حال دست و پا زدن بود تا وزیر خارجه دولت ترامپ شود" را "بیهوده" خواند.

 وی گفت که مسئولیت پایان آشفته طولانی‌ترین جنگ آمریکا عمدتا بر دوش افغان‌ها است.

منبع: ایسنا

نظر شما