شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۲

روایت فرهاد جم از مجریانی که بازیگر و بازیگرانی که مجری شدند

فرهاد جم

بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون با اشاره به اجرای نوستالژی و قدیمی "راز سیب" تأکید کرد در این سال‌ها، خیلی از بازیگران توانستند و در فضای اجرا ماندند و خیلی‌ها هم نتوانستند و کنار کشیدند.

به گزارش قدس آنلاین، فرهاد جم بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون مهمان بخش پرونده «سریالیست» این هفته با اجرای پدرام کریمی بود. بخشی که به موضوع «مجری‌شدن بازیگران و بازیگرشدن مجریان» اختصاص داشت.

مجری برنامه در ابتدای این آیتم خطاب به فرهاد جم گفت: شما از آن دسته از بازیگران بودید که در میانه دهه هفتاد و پس از حضور سریال پرمخاطب «همسران» وارد فضای اجرا شدید و تجاربی را در این زمینه داشتید. ارزیابی خودتان از رفتن بازیگران به سمت اجرا و حضور مجریان در عرصه بازیگری چیست؟

فرهاد جم در پاسخ به این پرسش گفت: راستش من این خط‌کشی را به عنوان یک قاعده ثابت قبول ندارم که یک مجری فقط باید در محدوده کاری خودش باشد و بازیگر هم نباید وارد سایر عرصه‌ها شود. هر فردی اگر  فعالیتی را به نحو احسن انجام بدهد، باید فضا را برای فعالیت او باز کرد. البته این «به نحو احسن انجام دادن» باید از نظر مخاطبان و افرد کاربلد آن حوزه باشد.

وی افزود: پیش از هر چیز، فرد باید با خودش صادق باشد و به خودش دروغ نگوید. یعنی اگر من مجری‌ام و پس از مدتی به من بگویند که چهره، صدا و قد و قواره‌ات برای بازیگری خوب است، باید ببینم آیا می‌توانم بدون آموزش قبلی و یا استعداد ویژه‌ای در این عرصه وارد شوم؟ با این حال باید این تصمیم  را در صحنه عمل آزمود و دید که توانایی آن فرد چقدر است.   

جم عنوان کرد: در این سال‌ها، خیلی از بازیگران توانستند و در فضای اجرا ماندند و خیلی‌ها هم نتوانستند و کنار کشیدند. باید کیفیت فعالیت آنها از نگاه افرادی که در این حوزه تخصص دارند ارزیابی شود؛ حالا لزوماً نباید شاهکار باشد، اما حداقل قابل‌قبول باشد.  

در ادامه، فرهاد جم اسامی تعدادی از مجریان تلویزیون که به بازیگری روی آورده و بازیگرانی را که مجری شدند مرور کردند. فهرستی که در آن اسامی همچون زنده‌یاد منوچهر نوذری، صابر ابر، شهاب حسینی، مهران غفوریان، نادر سلیمانی، پژمان بازغی، ایرج نوذری، سروش صحت، امیر کاظمی، مهران مدیری، سارا رسول‌زاده، وحید جلیلوند، هومن حاجی عبداللهی و کیمیا گیلانی حضور داشتند.

جم در این‌باره گفت: البته من تعدادی از این عزیزان را که جوان‌تر هستند نمی‌شناسم، اما همین مرور اجمالی نشان داد که واقعاً در این دو دهه تعداد زیادی از مجریان، کار بازیگری را ادامه داده‌اند. مثلاً هومن حاج عبدالهی در سریال «پایتخت» توانایی‌هایی را نشان داد که قبلاً در زمینه اجرا چندان دیده نمی‌شد. الان هم که بسیاری از ورزشکاران و فوتبالیست‌های ما هم وارد عرصه اجرا و بازیگری شده‌اند.  

این بازیگر سینما و تلویزیون درباره تجربه ورود خود به حوزه اجرا هم گفت: سال ۱۳۷۴ و پس از بازی در سریال همسران، من برای حضور در سریال «دزدان مادربزرگ» دعوت شدم و همزمان با آن اجرای یک مسابقه تلویزیونی با عنوان «راز سیب» هم از طرف آقای صادق جلالی به من پیشنهاد شد. آن‌قدر فضای دکور این مسابقه و آن دالان‌های تو در تو که در آن سوله طراحی کرده بودند، برای من جذاب بود که با خودم گفتم باید این چالش جدید را قبول کنم.

 جم اظهار کرد: در اجرای «راز سیب» تجارب دوران تحصیل در دانشگاه و فعالیتم در سینما و تلویزیون تا آن زمان را پیاده کردم چون مثل بازیگری شما باید بداهه‌ات قوی باشد و از طرف دیگر، خود فضای این مسابقه هم جدید و جذاب بود.  

وی افزود: دیگر به این فکر نکردم که ادامه فعالیت در عرصه بازیگری چه می‌شود؟ بعدها هم اجرای برنامه‌ها و مسابقات تلویزیونی دیگری را به عهده گرفتم و با این که در این سال‌ها بازیگری را هم ادامه دادم، اما فکر می‌کنم مسیر فعالیتم تا حد زیادی عوض شد. از این تغییر مسیر و انتخاب راضی هستم چون احساس می‌کنم که باید این چالش را می‌پذیرفتم شاید خیلی‌ها بگویند که نباید این کار را می‌کردم اما انتخاب خودم بود.

در ادامه مجری برنامه عنوان کرد: به نظر می‌رسد مجریانی که بازیگر شده‌اند از بازیگرانی که مجری شده‌اند موفق‌تر بودند. کارنامه افرادی همچون شهاب حسینی، صابر ابر، نوید محمدزاده و وحید جلیلوند در این زمینه قابل ذکر است.

فرهاد جم در پاسخ به این مطلب گفت: با احترام به نظر شما، باز هم می‌گویم که این را به عنوان یک اصل ثابت و کلی قبول ندارم. حدود سه دهه فعالیت هنری به من ثابت کرده که اگر یک کارگردان خوب باشیم، این ظرفیت را داریم که بازیگر خوبی هم باشیم و بالعکس؛ به شرط این‌که انگیزه داشته باشیم و تلاش کنیم. اگر کسی به فعالیت در یک رشته خاص علاقه دارد و درآن توانایی هم دارد باید به او اجازه بدهیم که وارد آن عرصه شود تا ببینم چند مرده حلاج است و نباید شتابزده قضاوت کنیم.

منبع: تسنیم

انتهای خبر/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.