شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۶

رئیس سازمان حج و زیارت عنوان کرد:

ثبت‌نام قطعی ۴۲ هزار نفر در پیاده‌روی اربعین

پیاده روی اربعین

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه تاکنون ۴۲ هزار نفر در پیاده‌روی اربعین ثبت‌نام قطعی کرده‌اند گفت: تاکنون حدود ۸ هزار گذرنامه به سفارت عراق تحویل شده است که ۴ هزار عدد آن روادید گرفته‌اند.

به گزارش قدس آنلاین، آقای رشیدیان افزود: همه زائران باید از طریق هوایی به عراق سفر کنند، اما زائران می‌توانند در زمان برگشت از مرز زمینی مهران استفاده کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره تمهیدات به کارگرفته در راهپیمایی اربعین گفت: ما در سال گذشته راهپیمایی اربعین نداشتیم، ولی امسال با توجه به شرایط موجود براساس مذاکراتی که با عراق انجام داده ایم، قرار شد ۶۰ هزار نفر از مردم ایران در راهپیمایی مشارکت داشته باشند و حدود ۲۰ هزار نفر از سایر کشورهای اسلامی حضور داشته باشند.

وی با بیان اینکه ستاد اربعین کشور در طول سال فعالیت داشت و کارها را برای برگزاری پیاده روی اربعین هماهنگ می‌کرد؛ ادامه داد: دوستان در کمیته بهداشت و هلال احمر هم پیش‌بینی لازم را برای شرایط کرونایی انجام داده اند و مرتب این اوضاع رصد می‌شد که بتوانیم پیش‌بینی‌های لازم را برای عزت شهروندان فراهم کنیم.

آقای رشیدیان درباره ثبت نام در سامانه سماح گفت: از آنجایی که موضوع اعزام زائران با ستاد حج و زیارت است، سامانه سماح هم این ثبت نام را انجام می‌دهد. برای حفظ سلامت زائران پیش‌بینی شده بود که زائران حتما دو دز واکسن را دریافت کرده باشند. در ثبت نام اولیه یا پیش ثبت نام اسامی افرادی که دو دز واکسن را دریافت کرده بودند از وزارت بهداشت استعلام می‌شد. به افرادی که دو دز واکسن را دریافت کرده اند به تایید وزارت بهداشت، اجازه ثبت نام قطعی داده می‌شد.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: در مرحله اول ثبت نام از افراد انجام شد و بعد سامانه سماح برای مدتی متوقف شد تا کسانی که حدود ۴۲ هزار نفر بودند و ثبت نامشان قطعی شود. حدود ۳۴ هزار نفر از افرادی که ثبت نام آن‌ها قطعی شده است در روز پنجشنبه هفته گذشته گذرنامه خود را تحویل داده اند که تاکنون حدود ۸ هزار گذرنامه به سفارت عراق تحویل شده و از این تعداد چهار هزار و ۴۰۰ نفر از عراق روادید گرفته اند.

وی ادامه داد: خیلی از افراد مدعی بودند که در زیارت امسال به دلیل وجود تزریق دو دز واکسن افراد با سنین بالا حضور دارند درحالی که در آمار ۴۲ هزار نفری ثبت نام قطعی شده اند، بیش از ۵۲ درصد جمعیت بین ۱۸ تا ۵۰ سال هستند و ۴۸ درصد جمعیت از ۵۰ سال به بالا هستند. همچنین از این ۴۲ هزار نفر بیش از ۱۱ هزار نفر زن هستند و حدود ۳۱ هزار نفر مرد را دربرمی‌گیرد.

 

رفت و برگشت سفر هوایی به عراق، از مشهد ۱ میلیون تومان گران‌تر از بقیه شهرهاست

رشیدیان گفت: طبق ثبت‌نامی که انجام شد ارتباطی هم که با سازمان هواپیمایی کشور صورت گرفت. از ۲۸ شهریور که شروع پروازهای اربعین است، توافق کردیم که برای ۶۰ هزار نفر پرواز رفت و برگشت با قیمت پنج میلیون تومان انجام شود. هفت شرکت هواپیمایی تاکنون ثبت نام کرده اند و از شش ایستگاه این پروازها صورت می‌گیرد.

وی افزود: باید در نظر گرفت که این پروازها محدود به این شش ایستگاه نیست و در اقدامات اولیه تهران، اهواز، اصفهان، شیراز، تبریز و مشهد جزو ایستگاه‌های پرواز هستند. در مشهد به دلیل بعد مسافتی که دارد قیمت بلیت در رفت و برگشت یک میلیون تومان بیشتر از سایر ایستگاه‌ها هزینه دارد.

آقای رشیدیان اضافه کرد: تاکنون ۴۲ هزار نفر در پیاده روی اربعین ثبت نام قطعی کرده اند و با سازمان هواپیمایی توافق شده قیمت بلیت رفت و برگشت سفر اربعین ۵ میلیون تومان باشد فقط سفر از شهر مشهد به دلیل بعد مسافت یک میلیون تومان قیمت بلیت بیشتر است.

وی افزود: تمام زائران باید از طریق هوایی سفر کنند، اما زائران می‌توانند در زمان برگشت از مرز زمینی مهران استفاده کنند. هیچ کدام از مرزها برای سفر زائران باز نیست.

وی درباره برگشت زائران به صورت زمینی خاطرنشان کرد: زائران می‌توانند به صورت زمینی از مرز مهران برگردند. قیمت بلیط یک طرفه پرواز هم سه میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و مشهد چهار میلیون تومان است.

آقای رشیدیان درباره افزایش یک میلیون تومانی بلیط هواپیما که در ایستگاه مشهد نسبت به سایر ایستگاه‌ها وجود دارد، گفت: معمولا در دوران اوج مسافراتی شاهد افزایش قیمت بلیط هستیم، اما برای سفر اربعین قیمت‌ها تقریباً به نصف تقلیل پیدا کرده است؛ بنابراین در این افزایش قیمت یک میلیون تومانی هم تلاش شد تاجایی که ممکن است این تقلیل و کاهش قیمت صورت بگیرد. توصیه‌ام به همه زائران این است که بلیط رفت و برگشت خود را از قبل تهیه کنند و به صورت هوایی سفر کنند، چراکه به صورت زمینی ممکن است مسائل و مشکلاتی در مرزها به وجود بیاید.

وی به زائران توصیه کرد که مدت زمان سفر خود را کوتاه کنند و درباره افزایش تعداد ایستگاه‌های هوایی در شهرها افزود: شرکت‌های هواپیمایی این ظرفیت برای افزایش تعداد ایستگاه‌ها پروازی دارند، اما باید حجم رفت و برگشت مسافران با هواپیما به گونه‌ای باشد که این ظرفیت در هواپیماها به وجود بیاید؛ بنابراین اولاً باید تعداد زائران برای سفر هوایی به حد نصاب برسد.

 

پس از بازگشت از سفر اربعین، از زائرین آزمایش کرونای رایگان گرفته می‌شود

آقای رشیدیان درباره برگشت زائران از طریق مرز زمینی گفت: فقط از ایلام و مهران امکان برگشت زائران از طریق زمینی مهیاست و برای رفت زائران هیچ‌گونه مرز زمینی باز اعلام نشده است. تمام سفرها به صورت هوایی انجام می‌شود تا مسائل بهداشتی و درمانی رعایت شود. در شیوه ثبت‌نام هم به صورت اینترنتی این امکان مهیا شد تا تجمعی صورت نگیرد؛ بنابراین خواهشمندم تا زائران هم شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند. وی گفت: همچنین از زائران در هنگام بازگشت به کشور آزمایش pcr رایگان گرفته می‌شود تا از شیوع بیماری جلوگیری شود. این pcr به صورت رایگان از تمام زائران گرفته می‌شود و اگر کسی به بیماری مبتلا شد به مراکز درمانی ارجاع داده می‌شود.

وی درباره الزام دولت عراق به دریافت دو دز واکسن توسط زائران خاطرنشان کرد: در بخشنامه دفتر نخست وزیری عراق به دریافت دو دز واکسن به همراه آزمایش کرونا ۷۲ ساعت قبل از سفر اشاره شده است. برای مسائل فرهنگی و خدماتی در عراق هم پیش‌بینی شده است که حدود ۵۰۰ موکب از طرف کمیته ستاد اربعین به زائران ارائه خدمت کنند.

آقای رشیدیان با بیان اینکه عمده تمرکز ما در نجف و کربلاست، اضافه کرد:سازمان تبلیغات اسلامی هم برای کسانی که از رفتن به کربلا بازمانده اند و خواهان مشارکت در اربعین هستند، این پیش‌بینی را انجام دادند تا در کشور این مراسم برگزار شود.

منبع: صداوسیما

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.