شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۷

رزمایش هوایی چین در مقابل افزایش ۹ میلیاردی بودجه نظامی تایوان

چین و تایوان

یک روز پس از آنکه تایوان اعلام کرد بودجه نظامی خود را به منظور مقابله با تهدید چین ۹ میلیارد دلار افزایش خواهد داد، نیروی هوایی این جزیره از ورود ۱۰ هواپیمای چینی به حریم هوایی خود خبر داد.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از رویترز، این درحالی است که سخنگوی مرکز فرماندهی شرق چین امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد که کشتی های جنگی، هواپیماهای هشدار سریع و بمب افکن های چین روز جمعه در یک رزمایش و گشت زنی با هدف بهبود توانمندی های جنگی چین در منطقه شرکت کردند.

همزمانی این رزمایش و خبر افزایش ۸.۷ میلیارد دلاری بودجه  نظامی تایوان طی ۵ سال آینده و خرید موشکهای جدید به این معناست که تنش در این منطقه قصد فروکش کردن ندارد.

تایوان با تکیه بر حمایت احتمالی آمریکا از این جزیره علیه چین راهبردی را پیش گرفته که به افزایش تنش با پکن منجر می‌شود. دولت پکن روز جمعه از اظهارات جوزف وو، وزیر خارجه تایوان مبنی بر اینکه تایوان همانند یک سد دریایی مانع از توسعه نفوذ چین در منطقه پاسیفیک شده انتقاد کرد.

بررسی اظهارات مقامات ارشد چین درخصوص افغانستان نیز حاکی از تلاش آنها برای هشدار به تایوان است. به عنوان مثال روزهای گذشته ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در پیامی توییتری با انتشار تصاویری از بازی نیروهای طالبان با تجهیزات آمریکایی به شکست سیاستهای آمریکا در افغانستان طعنه زد. ژائو در این پیام توییتری که ده ها هزار بازدید داشت نوشت: گورستان امپراطوری ها و ماشین های جنگی آنها. طالبان هواپیماهای آنها را به تاب و اسباب بازی تبدیل کرده است.

چین معتقد است آمریکا و سایر کشورها حقیقتا اهمیتی برای توسعه کشورهای جزیره اقیانوس آرام قائل نیستند؛ بر اساس مقاله گاردین، هدف صریح آمریکا از تقویت تعاملات خود با کشورهای جزیره اقیانوس آرام، مقابله با چالش های ناشی از چین در پیش روی جایگاه برتر واشنگتن در اقیانوس آرام و فرای آن است؛ به اعتقاد پکن آمریکا نیازهای واقعی این کشورهای جزیره اقیانوس آرام را نادیده می گیرد و نگرانی های امنیتی خود را در اولویت تامین منافع این کشورها قرار می دهد. واشنگتن این کشورها را گروگان های خود در بازی اش مقابل چین در نظر می گیرد و از آنها برای حفاظت از منافعش سوء استفاده می کند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.