جمعه ۱۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۱

برگزاری آیین شام غریبان در حرم مطهر رضوی/ همراه با اشک در غم غریب الغربا

در شام شهادت حضرت رضا(ع)، حرم مطهر رضوی محل برگزاری آیین شام غریبان بود.

شام غریبان حسینی در حرم

به گزارش قدس آنلاین، شام غریبان؛ شبی که حرم غرق ماتم می‌شود و اشک‌های زائران و خادمان، همه آسمانیان و زمینیان را با عزاداری در این سوگ همراه می‌کند. روز غمبار آخر صفر به شب رسید، شام غریبان شد و از غم شهادت مظلومانه امام رئوف، جان هر شیفته و عاشق می‌سوزد.

 

دلسوخته، همچو شمع‌های شام غریبان

همزمان با شام غریبان شهادت امام هشتم، جمعی از خادمان حرم مطهر، همراه شمع و چراغ آیین شام غریبان را برپا کردند و جمعی از زائران و مسئولان ملی و استانی نیز، هم غم و هم ناله با آنان در این مراسم بودند. حال غریبی داشت، صحن و سرای امام رئوف در شام حزن انگیز شهادت ایشان، و چه زیبا نوشته شده بود بر کتبیه صحن‌ و سرای حرم که: «جانم به قربان تو آقا که غریب الغربایی». خادم و زائر، همانند شمعهای در دستشان، در غم شهادت حضرت رضا(ع) میسوختند و از لب‌هایشان نوای «یا رضا، رضا(ع)» به گوش می‌رسید.

 

من دخیل پنجره فولاد رضا جانم

ذاکر اهل بیت(ع) با ابیاتی که برای همه آشنا بود، دل‌های شکسته عزاداران را آتش زد و این گونه نوا سر داد: «آمدم ای شاه پناهم بده/ خط امانی ز گناهم بده/ ای حرمت ملجا درماندگان/ دور مران از در و راهم بده».  حاج احمد واعظی هم با چند بیت، ذکر مصیبت را آغاز و این ابیات را زمزمه کرد: «اهل ایرانم، از تبار پاک سلمانم/ من دخیل پنجره فولاد رضا جانم/ شکر خدا که در سایه شاه خراسانم/ صبح و شب بر لبم ذکر یا رضا جانم...»

شام غریبان آقا، حسن ختام عزاداری‌های محرم و صفر است و زائرانی که از جای جای ایران به مشهدالرضا(ع) آمده بودند همراه با میلیون‌های عاشقی که از راه دور دل‌هایشان را روانه حرم کرده بودند، به امید حضور در محرم و صفری دیگر،   با این حرم و با امامشان خداحافظی می‌کنند؛ و حرف دل همه آن‌ها یک جمله است: این حرم آبروی کشور ماست...

منبع: آستان نیوز

انتهای پیام/

نظر شما