چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۰

معاون هماهنگی توزیع توانیر:

برق مشترکان پرمصرف قطع می‌شود

مصرف برق مشهد

معاون هماهنگی توزیع شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران گفت: برق مشترکان پرمصرف در صورت بی‌توجهی به اخطارها و ادامه دادن به رفتار غلط مصرفی قطع می‌شود.

به گزارش قدس آنلاین، «غلامعلی رخشانی مهر» در حاشیه اجرای هفتمین مانور فراگیر اصلاح و بهینه سازی روشنایی معابر در محل مرکز پایش صنعت برق در جمع خبرنگاران، افزود: صنعت برق برای مشترکان پرمصرف هم هشدار صادر کرده و هم پیام‌هایی مبنی بر لزوم رعایت الگوها داده است و اگر همچنان بی‌توجهی‌ها تداوم یابد ناگزیر با قطع برق روبرو خواهند شد.

وی ادامه داد: صنعت برق همچنین اقدام به نصب کنتورهای هوشمند برای مشترکان پر مصرف خانگی‌ کرده و این کنتورها دارای این قابلیت هستند که اگر مشترک، الگوی مصرف را رعایت نکند هم برای آنها محدودیت ایجاد کرده و حتی برق آنها را قطع کند.

معاون هماهنگی توزیع توانیر گفت: اکنون این کنتورها در حال نصب بوده و از حدود ۲ ماه قبل بالغ بر ۸۰ هزار کنتور هوشمند برای مشترکان نصب شده که عمدتا در بخش خانگی و پر مصرف‌ها است.

رخشانی مهر ادامه داد: همه درخواست‌ها این است که مشترکان پرمصرف درحد الگوهایی که برای عامه مردم تعیین شده در همان حد مصرف کنند اکنون در بسیاری از شهرها و استان‌ها حداقل ۷۵ درصد مردم زیر الگوی‌های مصرف برق استفاده می‌کنند و قبلا هم اعلام شده که بالغ بر ۱۰ میلیون مشترک در کشور حداقل به مدت دو ماه زیر ۱۰۰ کیلوات ساعت مصرف داشته‌اند.

تعدیل روشنایی معابر با هدف اعمال صرفه‌جویی در مصرف سوخت

وی در ادامه افزود: در سه سال اخیر در زمستان به دلیل مصرف زیاد گاز در بخش خانگی، دچار مشکل تامین سوخت در نیروگاه‌ها هستیم،   امسال برای آنکه این اتفاق رخ ندهد وزارت نفت و وزارت نیرو به سرعت، پای کار آمده و تلاش شد تا گاز مورد نیاز نیروگاه‌ها تامین شده و مخازن سوخت مایع پر شود.

معاون هماهنگی توزیع توانیر خاطرنشان کرد: در عین حال ممکن است سرمای زودرسی متوجه کشور شود بنابراین صنعت برق زودتر از خود شروع کرد و براین اساس و با هدف اعمال صرفه جویی، شروع به تعدیل روشنایی‌های شبکه معابر کرد.

رخشانی مهر گفت: این کار نه به معنای خاموش کردن روشنایی‌های این معابر بلکه فقط اصلاح آن است و در این طرح، هیچ معبری خاموش نخواهد شد. بلکه در نقاطی که امکان خطر کمتری داشته و نیز پارک‌هایی که روشنایی‌های بیش از حدی دارند، طرح تعدیل اجرا می شود.

وی ادامه داد:‌ برای این کار، هماهنگی‌های متعددی با وزارت راه و شهرسازی و پلیس راه و نیز نیروی انتظامی و استانداری‌ها انجام شده است تا تبعات آن کاهش یابد.

پرمصرفی تنها مخصوص تابستان نیست

معاون هماهنگی توزیع توانیر با بیان اینکه پرمصرفی در زمستان هم وجود دارد خاطرنشان ساخت: پدیده پرمصرفی یک پدیده‌ای است که در تمام طول سال وجود دارد و جالب است بدانید از حدود ۳۰ میلیون مشترک بخش خانگی فقط ۲ درصد (حدود ۶۰۰ هزار مشترک)   بیش از دو برابر الگو مصرف می‌کنند.

وی ادامه داد: گاهی این مصارف بیش از ۱۰ برابر الگوهایی است که مردم عادی مصرف می کنند که به آنها هشدار داده شده است و پیام برای آنها ارسال می‌شود، اگر آنها رعایت نکنند برقشان قطع می شود.

اصلاح انرژی در بخش غیرمولد

رخشانی مهر در پاسخ به خبرنگار ما مبنی بر افزایش مصرف برق نشانه رونق در کشور است، گفت:‌ اینکه مصارف کجا باشد مهم است ما مصارف مولد و غیر مولد داریم.   در بخش غیرمولد در کشور هدر رفت انرژی زیادی داریم.

وی افزود: به عنوان مثال در تابستان‌ها در زمان پیک، مصرف به حدود ۶۰ هزار مگاوات می رسد که حدود ۲۴هزار مگاوات آن صرفا در بخش وسایل سرمایشی مصرف می‌شود.

معاون هماهنگی توزیع توانیر ادامه داد: در کشور مشترکان توجهی به دمای آسایش ندارند و کولرهای گازی در تابستان در دماهای غیر متعارف کار می‌کنند.

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران نیز در این نشست از ارائه طرحی به دولت خبرداد که در صورت تایید آن یارانه انرژی مشترکان پرمصرف قطع خواهد شد و قیمت اصلی از آنان دریافت می‌شود.

«محمد حسن متولی زاده» افزود:‌ بیش از ۸۵ درصد مردم در همه مناطق کشور الگوی مصرف را رعایت می‌کنندو تعداد محدودی هستند که بالای الگو مصرف دارند و تعداد خیلی کمتری هستند که بیش از ۲ برابر الگو مصرف دارند.

وی ادامه داد: سیاست‌های اخیر وزارت نیرو براین اساس است که کسانی که خیلی پرمصرف هستند دیگر مشمول یارانه انرژی نشوند.

مدیرعامل توانیر خاطرنشان کرد: ۲۵ میلیون مشترک از ۳۰ میلیون مشترک ماهانه به طور متوسط قبض زیر ۳۰ هزار تومان دارند و صاحب قبض‌های سنگین بدون دقت‌ها هستند. وظیفه ما کنترل مشترکانی است که بی رویه مصرف دارند اگر همان ۱۵ درصدی که بیش از الگو مصرف می‌کنند مصرف خود را کنترل می‌کردند تابستان بدون محدودیت سپری می‌شد.

صرفه جویی یک میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر در مصرف سوخت با اجرای طرح تعدیل روشنایی معابر

متولی‌زاده در باره مزیت اجرای طرح تعدیل روشنایی معابر گفت: اجرای طرح  تعدیل روشنایی معابر به خصوص جاده‌های بین شهری  موجب می‌شود روزانه حداقل یک و نیم میلیون لیتر در مصرف سوخت صرفه جویی شود.

وی با تاکید بر اینکه امید است مردم صرفه جویی را در دستورکار قرار دهند، افزود: صنعت برق پیشنهادهایی را برای تصویب در دولت ارئه کرده مبنی بر جایگزینی لامپ‌های ال. ای. دی با چراغ‌های موجود معابر که باعث ۶۰ تا ۷۰درصد صرفه جویی خواهد شد.

مدیرعامل توانیر گفت: اصلاح تعرفه بیشتر با تمرکز بر اصلاح مصرف است تادرآمد و برخی مواقع موجب کاهش درآمد هم برای صنعت برق می‌شود لذا از نظر درآمدی به آن توجه نمی‌شود و اصلاح مصرف مد نظر است.

متولی زاده افزود: در کشورمان بیشترین یارانه انرژی صرف می‌شود یکی از دلایل این امر ارزان بودن انرژی چه در منازل و چه صنایع و چه نیروگاه‌ها است، لذا هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف صمت، نیرو و دولت ایجاد شده تا اقدام‌هایی که منجر به کاهش مصرف سوخت می‌شود تبدیل به سرمایه گذاری شوند.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.