جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۳

چین دولت بایدن را به سیاسی سازی ورزش متهم کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه چین به احتمال تحریم دیپلماتیک المپیک زمستانی پکن از سوی دولت آمریکا واکنش نشان داد.

شی جینپینگ و جو بایدن

به گزارش قدس آنلاین، «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز جمعه مواضع آمریکایی‌ها در قبال المپیک زمستانی پکن را محکوم کرد.

به نوشته «خبرگزاری فرانسه»، لیجیان در نشست خبری روزانه گفت ادعای «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا درباره تحریم این بازی‌ها نقض «روح المپیک» محسوب می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: «سیاسی سازی ورزش خلاف روح المپیک است و به منافع ورزشکاران تمام کشورها صدمه می‌زند».

جو بایدن بامداد جمعه (به وقت تهران) در دیدار با جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا در کاخ سفید در پاسخ به گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای درباره احتمال تحریم دیپلماتیک آمریکا علیه المپیک زمستاین پکن گفت: «این چیزی است که ما داریم بررسی می‌کنیم».

بنا بر گزارش رویترز، تحریم دیپلماتیک بدان معنا است که مقام‌های دولت آمریکا در مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی پکن حاضر نخواهند شد.

پیشتر «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روز پنجشنبه (دیروز) در جمع خبرنگاران گفته بود که  در نشستی منظم گفت که بررسی تحریم‌ دیپلماتیک بازی‌های المپیک زمستانی پکن از سوی ایالات متحده ناشی از «نگرانی‌ها» در مورد اقدامات حقوق بشری در استان سین کیانگ است.

ساکی تصریح کرد: «نگرانی‌های جدی برای ما وجود دارد: موارد نقض حقوق بشر.  وقتی ما به حضورمان (در المپیک زمستانی پکن) نگاه می‌کنیم قطعا طیفی از عناصر و عوامل وجود دارد».

پیش از این اظهارات سخنگوی کاخ سفید، منابع آگاه به رویترز گفته‌اند که در کاخ سفید اجماع فزاینده‌ای وجود دارد که باید مقام‌های آمریکایی را از المپیک پکن دور نگه دارد.

یک گروه فراحزبی از سناتورهای کنگره آمریکا در ماه اکتبر پیشنهاد افزودن متممی را به لایحه بودجه دفاعی این کشور ارائه دادند که در آن وزارت امور خارجه ایالات متحده را از صرف بودجه فدرال برای «حمایت یا تسهیل» حضور کارمندان دولت ایالات متحده در بازی‌های المپیک پکن منع می‌کند.

نظر شما