یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۰

کاخ سفید: تحریم‌ها علیه طالبان را بر نمی‌داریم

جن ساکی

درحالی که به دلیل توقیف دارایی‌های افغانستان توسط آمریکا، این کشور با آغاز سرما در آستانه یک بحران انسانی قرار دارد، سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد که واشنگتن تحریم‌ها علیه طالبان را بر نمی‌دارد.

به گزارش قدس آنلاین، «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید در یک نشست خبری در پاسخ به اینکه آیا واشنگتن با توجه به وضعیت بحرانی افغانستان در حال بررسی برداشتن برخی تحریم‌ها علیه طالبان است، گفت: سیاست ما در این باره تغییر نکرده است.

وی با اظهار اینکه کمک به مردم افغانستان بدون دخیل کردن طالبان چالش‌های تدارکاتی را به همراه دارد، افزود که نماینده ویژه آمریکا اخیراً با طالبان در قطر گفت‌وگوهایی داشت «اما سیاست ما در این مورد تغییری نکرده است که من از آن آگاه باشم».

سخنگوی کاخ سفید با تایید تلاش برخی از خانواده‌های کشته شدگان حملات ۱۱ سپتامبر برای غرامت و برداشت دارایی‌های توقیف شده افغانستان نیز گفت که دعوی قضایی در این باره وجود دارد و پرسش‌های بیشتر را به وزارت دادگستری آمریکا ارجاع داد.

وزارت خارجه آمریکا نیز هفته گذشته در بیانیه‌ای با اشاره به درخواست طالبان برای آزادسازی دارایی‌های توقیف شده افغانستان گفته بود که آمریکا از «دسترسی نهادها و افراد تحریم شده به دارایی‌ها خودداری می‌کند».

آمریکا درحالی تصریح می‌کند که از دسترسی طالبان به دارایی‌های محدود شده افغانستان خودداری می‌کند که نیویورک‌تایمز در گزارشی نوشت: خانواده‌های کشته‌شدگان ۱۱ سپتامبر خواستار پرداخت دارایی‌هایی افغانستان به خود به عنوان غرامت هستند.

گفتنی است که بیشتر دارایی‌های افغانستان در بانک مرکزی آمریکا نگهداری می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.