دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۲

نه زیر ساخت داریم نه داور آموزش دیده

رؤیای VAR

سینا حسینی  

سینا حسینی

ورود سامانه کمک داور ویدئویی به فوتبال ایران یکی از دغدغه‌های کلیدی امروز باشگاه‌های فوتبال ، مربیان، بازیکنان و هواداران است تا شاید به واسطه این فناوری درصد تأثیرگذاری اشتباهات داوری کاهش یابد، اما نکته‌ای که هیچ کسی به آن توجه نمی‌کند این است که در صورت ورود این فناوری به فوتبال ایران آیا زیرساخت لازم برای بهره‌برداری از آن وجود دارد؟

مهم‌ترین پیش نیاز این فناوری وجود سیستم تصویربرداری پیشرفته برای به کارگیری این سامانه است که به لطف امکانات ضعیف رسانه ملی هیچ ورزشگاهی مجهز به تعداد دوربین مورد نیاز برای پوشش تصویری مسابقات نیست! در شرایطی در برهه کنونی از ضرورت برخورداری از این فناوری صحبت می‌شود که در بسیاری از شهرستان‌ها تصویربرداری از مسابقات با حداقل تعداد دوربین انجام می‌شود و بعضاً در برخی اوقات در جریان برگزاری یک مسابقه برخی دوربین‌ها از مدار خارج می‌شوند و بازی‌ها تنها با یک دوربین آن هم با مأموریت تعقیب توپ تصویربرداری می‌شوند.

آیتم دیگری که برای بهره‌گیری از این سامانه ضروری است، داوران آموزش دیده برای استفاده از این سامانه است که در حال حاضر تعداد داورانی که دوره‌های آموزشی این سامانه را تحت نظر فیفا سپری کردند، به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسد.

یکی دیگر از آیتم‌های مورد نیاز برای ورود این سامانه بودجه کلان و تعریف شده برای خریداری این فناوری است که در حال حاضر مسئولان فدراسیون فوتبال هر روز دست به دامن این و آن می‌شوند که هزینه‌های جاری خود را تأمین کنند، آن وقت با توجه به هزینه سنگین خریداری این سامانه برای تجهیز تمام ورزشگاه‌های کشور به این فناوری، می‌توان به این باور رسید موضوع یک رؤیاپردازی است!

با این حال تنها آیتمی که در حال حاضر برای بهره‌گیری از این سامانه و فناوری وجود دارد، اقبال عمومی و علاقه مدیران و هواداران به آن است. پس خیالتان راحت، زیاد به این رفتارهای هیجانی توجه نکنید، چون VAR به این زودی‌ها وارد فوتبال ایران نمی‌شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.