پنجشنبه ۲ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۳

آیا دانشگاه های علوم پزشکی کشور دانشگاه های نسل دوم هستند؟ 

سامان بابایی کفاکی، کاظم نوری/ اعضای هیات علمی دانشگاه سمنان

دانشگاه تهران

دکتر پزشکیان، نماینده محترم مردم تبریز، اسکو و آذرشهر: "حرفی که وزیر علوم در مورد ادغام دانشگاه های علوم پزشکی و غیرعلوم پزشکی گفته، از نظر علمی مشکل دارد، چون قصد دارد دانشگاه های نسل سوم علوم پزشکی را به دانشگاه های نسل دوم وزارت علوم تبدیل کند."

در پاسخ به دکتر پزشکیان باید از ایشان پرسید که اگر دانشگاه های وزارت علوم نسل دوم هستند، چگونه است که خیل عظیم دانش آموختگان این دانشگاه ها (بلافاصله پس از دانش آموختگی) در کشورهای توسعه یافته روی پروژه های علمی بین المللی مشغول به کار می شوند؟ مگر نه این است که افراد مذکور در همین دانشگاه ها آموزش دیده اند؟ آیا مشکل از ساختار مدیریتی کشور نیست که در فراهم کردن زمینه لازم برای استفاده از نخبگان خوب عمل  نمی کند؟

"ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺍﯼ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺁﻥ ﭘﺰﺷﮏ ﺍﺯ ﻫﻤﻪ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﻣﺤﺘﺮﻡ ﺑﺎﺷﺪ، ﻣﺮﺩﻡ ﺁﻥ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺑﯿﻤﺎﺭﻧﺪ!" آیا کثرت بیمار و بیماری در کشور نشان دهنده این ست که دانشگاه های علوم پزشکی کشور به درستی به وظایف خود عمل نمی کنند؟ آیا از این مهم می توان نتیجه گرفت که دانشگاه های علوم پزشکی کشور دانشگاه های نسل دوم هستند؟ 

البته نگارنده منکر وجود مشکلات در سیستم دانشگاهی کشور (علوم پزشکی و غیرعلوم پزشکی) نیست، اما به نظر می رسد که در مجموع دانشگاه های کشور در تربیت نیروی کار موثر با استاندارهای بین المللی کارنامه موفقی داشته باشند. همچنین سخن وزیر محترم علوم از دیدگاه تقویت زمینه های بین رشته ای در دانشگاه ها با سیاست های علمی کشورهای توسعه یافته و نیز نقشه جامع علمی کشور منطبق به نظر می رسد. 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.