یکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۳

استقبال از بخش رادیوتئاتر جشنواره فجر

مهدیه قمری

چند سالی است که در جشنواره تئاتر فجر دوباره بخش رادیوتئاتر اضافه شده و علاقه‌مندانی که مخاطب نمایش رادیویی هستند این بار نمایش رادیویی خود را در جشنواره تئاتر فجر به طوری که در صحنه تئاتر اجرا می‌شود می‌بینند.

رادیوتئاتر

این در حالی است که در رادیو، نمایش‌نامه با تأکید بر اصول دراماتیک نوشته می‌شود، اما عنصر اصلی صداست و نویسنده باید تمام فضا و شخصیت‌ها را در قالب کلمات، افکت و موسیقی به شنونده عرضه کند.

از سوی دیگر تئاترمعمولی به تصویر کشیدن و طراحی صحنه است که سبب می‌شود مسیر نوشتن یک درام را از نمایش‌نامه رادیویی جدا کند. در چند سال اخیر هنرمندان حوزه نمایش رادیویی به ابتکار جدیدی در این وادی دست یافتند با عنوان رادیوتئاتر.

راه یافتن ۱۲ اثر به بخش چهلمین جشنواره تئاتر فجر خبری بود که هفته گذشته اعلام و سبب شد با امین رهبر، دبیر بخش رادیوتئاتر چهلمین دوره جشنواره تئاتر فجر در این خصوص صحبت کنیم.

به گفته او، رادیوتئاتر یعنی نمایش‌های رادیویی که در صحنه تئاتر اجرا می‌شوند، این بخش از سال ۸۵ به جشنواره تئاتر فجر اضافه شده، اما چند سالی تعطیل شد و در حال حاضر چهارمین سالی است که برگزار می‌شود.

به گفته دبیر بخش رادیوتئاتر در این بخش ۱۰۰اثر به دبیرخانه ارسال شده که این نشان از استقبال هنرمندان دارد. رهبر گفت: از میان این آثار ۱۲اثر به مرحله بعد راه یافته‌اند که انتخاب این آثار بر عهده حمید منوچهری، مجید نظری‌نسب و محسن حبیبی بوده است.

۱۲ اثر راه یافته به بخش رادیوتئاتر چهلمین جشنواره تئاتر فجر به شرح زیر است:

«حدیث بی‌قراری لیلا» به نویسندگی وفا مصطفی‌پور کیاسری و کارگردانی مبین بوی‌افراز از بابلسر، «راه حل» به نویسندگی لیلا روغنگیر قزوینی و کارگردانی پیام نوروزی از قزوین، «راه‌بندان» به نویسندگی و کارگردانی سولماز ملکی از اردبیل، «زخمه رباب» به نویسندگی سیدمحسن موسوی و کارگردانی محمد علی‌یاری از اصفهان، «ساندی» به نویسندگی منصوره عسکری دشت‌بیاض و کارگردانی هانیه پیرامی از بیرجند، «سووشون» به نویسندگی و کارگردانی آرش جمال‌الدینی از شیراز، «ضیافت مرغان مهاجر» به نویسندگی باقر سروش و کارگردانی شیرین سپهراد از تهران، «قاصد روزان ابری» به نویسندگی حامد مقدم و کارگردانی میثم کریمی از تهران، «کمدی کافه» به نویسندگی و کارگردانی پیمان قریب‌پناه از تهران، «مافگه» به نویسندگی و کارگردانی زهرا اسماعیلی از شهرکرد، «معمای شام» به نویسندگی مصطفی جعفری‌خوزانی و کارگردانی محمد رادمهر از اصفهان و «یواش‌تر شلیک کن» به نویسندگی و کارگردانی محمد حمزانلویی از بجنورد.

در بخش رادیوتئاتر از میان بخش‌های صدابردار، طراح صدا و افکت، بازیگری زن و بازیگری مرد، بازیگران برگزیده زن و مرد، نمایش‌نامه‌نویسی و کارگردانی، برگزیدگان انتخاب می‌شوند و به آن‌ها جایزه نقدی، لوح سپاس و دیپلم افتخار تعلق می‌گیرد.

گفتنی است؛ چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از ۱۴ تا ۲۶ بهمن‌ماه به دبیری حسین مسافر آستانه برگزار می‌شود.

نظر شما