یکشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۹

افتتاح یکصدمین پایگاه میراث‌فرهنگی کشور درمزار شیخ احمد جام

با حضور مدیرکل پایگاههای میراث‌فرهنگی کشور، یکصدمین پایگاه میراث‌فرهنگی کشور درمزار شیخ احمد جام تربت جام افتتاح شد.

افتتاح

به گزارش قدس آنلاین وبه نقل از روابط عمومی اداه کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی، با حضور مدیرکل پایگاه‌های میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و جمعی از مسئولان استانی و شهری، یکصدمین پایگاه میراث‌فرهنگی کشور در مزار شیخ احمد جام تربت جام افتتاح شد.

فرهاد عزیزی مدیرکل پایگاه‌های میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این مراسم گفت: مجموعه فرهنگی و تاریخی مزار شیخ احمد جام مجموعه‌ای بسیار ارزشمند است که در لیست موقت ثبت جهانی قرار گرفته و با اقدامات کارشناسی، میراث ملموس بسیار ارزشمند معنوی و تاریخی این مجموعه باید به دنیا معرفی شود.

وی افزود: مهم‌ترین دلیل راه‌اندازی پایگاه میراث‌فرهنگی این است که با مدیریت منسجم، نیازهای این مجموعه را در سایت ثبت کند و محافظت و مراقبت خوبی از مجموعه انجام شود.

عزیزی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: با توجه به زیرساخت‌هایی که یک اثر ملی برای جهانی شدن لازم دارد، باید در مجموعه آماده‌سازی لازم انجام و همه دستگاهای اجرایی که در میراث فرهنگی نقش دارند نقش خودشان را ایفا کند تا اقداماتی در شان این مجموعه انجام‌ شود. در دوره‌های مختلف تاریخی، این مکان رونق داشته و خطرات، آسیبی به مزار نرسانده است اکنون و در مرحله اول وظیفه داریم این مجموعه را در چارچوب مقررات هدفمند حفظ، حراست و نگهداری کنیم‌ و در مرحله دوم دستگاه‌های ذینفع در اجرای برنامه هدفمند باید نقش داشته باشند تا اتفاقات خوبی در راستای توسعه و احیای این مجموعه رقم بخورد.

وی با اشاره به نقش اساسی مردم در نگهداری این مجموعه گفت: همه فعالیت‌ها و اقدامات باید در شأن مجموعه تاریخی و فرهنگی مزار شیخ جام و منطقه باشد و باید نقش کلیدی مردم را پررنگ تر و موثرتر کنیم. میراث‌فرهنگی در کنار تولیت مجموعه مزار شیخ احمد جام قرار دارد و برنامه‌های دردست اقدام در گام‌ اول استفاده از ظرفیت‌های شهرستانی در گام های بعدی استفاده از ظرفیت‌های استان و در سطح ملی در خصوص تامین اعتبارات و ثبت جهانی است.

عزیزی افزود: اجرای برنامه‌های زیربنایی و موثر در این مجموعه ۲ سال زمان می‌برد تا تحول اساسی و ظرفیت‌شناسی صورت گیرد. با ایجاد پایگاه میراث‌فرهنگی مجموعه مزار جام بستر جدیدی ایجاد شده که متولی موقوفات این اثر ملی با تشکیل کمیته رفع موانع با کمک مدیریت شهرستان مستندسازی و پیگیری لازم از سوی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی انجام ‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: برای تکمیل موزه قرآن مجموعه مزار شیخ جام، باید طرح ارایه شود تا به نتیجه برسد. در مورد احداث مصلی نماز جمعه در مجموعه تاریخی و فرهنگی مزار جام نیز این نکته باید مد نظر باشد که با توجه به اینکه قرار است این ‌مجموعه در سطح بین‌المللی مطرح شود، هرگونه اضافه کردن بنا باید براساس قوانین و مقررات همگون با مجموعه باشد و روی ارزش‌های فرهنگی و تاریخی تاثیر نداشته باشد.

عزیزی در ادامه گفت: این پایگاه ملی باید خودگردان اداره شود و نیازمند به اعتبارات دولتی نباشد و به نیازهای خود پاسخ دهد تا در سطح بین‌المللی تاثیرگذار شود.

انتهای پیام

نظر شما