دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۶

خطری که فیلم‌های بدون مجوز را تهدید می‌کند

شفافیت سیاست‌های سینمایی

رئیس سازمان می‌گوید که سیاست‌های سینمایی ایران بزودی شفاف می‌شوند و فیلم‌های بدون مجوز در خطر خواهند بود.

رئیس سازمان سینمایی

به گزارش قدس آنلاین، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور، شب گذشته (یکشنبه ۲۶ دی‌ماه)  در برنامه «دوربین افق» شبکه تلویزیونی افق صحبت‌های کوتاهی درباره موضوعات مختلف سینمای ایران مطرح کرد.

محورهای جدید سیاست‌های سینمای ایران 

خزاعی درباره سیاست‌های مدیریت جدید سازمان سینمایی، گفت: ما سه شعار برای سازمان سینمایی طراحی کردیم که این نحوی سه محور اساسی این سازمان خواهد بود. «استانداردسازی»، «توجه به قوانین» و «عدالت محوری» سه محور اصلی هستند که قرار است با آن‌ها، سیاست‌ها و قوانین سازمان سینمایی را جلوی ببریم.   

وی ادامه داد: وقتی بحث توسعه و عدالت فرهنگی را به میان می‌آوریم باید این موضوع را در استان‌های مختلف هم جست‌وجو کنیم. من چند وقتی است که سفرهای استانی را شروع کرده‌ام و از وضعیت بسیاری از شهرها آگاهی پیدا کرده‌ام. در بسیاری از شهرها هنوز امکانات سینمایی و سالن‌های نمایش فیلم وجود ندارد.  

برنامه‌هایی برای افزایش سالن‌های سینمایی

رئیس سازمان سینمایی اعلام کرد: ما در این دولت تصمیم گرفتیم تا در برخی از شهرهایی که فاقد سالن سینمایی هستند با کمک استانداران، شهرداران، معاونین شهرداران و بخش خصوصی، سینما تأسیس کنیم. اگر هر استان امکان تأسیس سالن سینمایی دارد از طریق استاندار، شهردار یا حتی فرماندارش اعلام آمادگی کنند تا تعاملاتی در این باره داشته باشیم، طبیعتاً یکسری امکانات خود شهر، یکسری امکانات بانک‌ها و یکسری امکانات هم سازمان سینمایی و بخش خصوصی در اختیار قرار می‌گذارد تا بتوانیم مشکل کمبود سالن سینمایی در سراسر کشور را برطرف یا حداقل این سالن‌های سینمایی را در کشور تکثر بخشیم.  

خطری که فیلم‌های بدون مجوز را تهدید می‌کند

خزاعی درباره تولید فیلم‌هایی سینمایی بدون مجوز، اظهار کرد: در حال حاضر فیلم‌هایی در سینمای ایران بدون داشتن پروانه ساخت، در حال تولید هستند و این موضوع یک مدتی است که سینمای ایران باب شده است. از مهرماه سال جاری که بنده به عنوان رئیس سازمان سینمایی، کار خود را آغاز کرده‌ام، اعلام شد که تمامی فیلم‌هایی که پروانه ساخت ندارند و اقدام به تولید کرده‌اند، سازمان سینمایی هیچگونه تعهدی نسبت به آنها نخواهد داشت، یعنی این فیلم‌ها برای گرفتن پروانه نمایششان نیز با مشکل رو به رو خواهند شد، چرا که این فیلم‌ها غیر قانونی ساخته شده‌اند.   

سیاست‌ها شفاف می‌شوند

وی درباره شفافیت قوانین سازمان سینمایی، گفت: ما بزودی یکی از سیاست‌های سازمان سینمایی را به صورت شفاف، اعلام خواهیم کرد که فیلمساز دچار مشکل نشود. یکی از مشکلاتی که خودم در زمان تهیه‌کنندگی داشتم، شفاف نبودن قوانین بود که نمی‌دانستم که چه قوانینی وجود دارد که آن قوانین را در نظر بگیرم تا فیلمم با مشکل رو به رو نشود. ما در حال شفاف کردم سیاست‌ها هستیم و به نوعی با شفاف سازی سیاست‌ها امنیت شغلی و امنیت سرمایه‌گذاری در سینمای ایران را به وجود می‌آوریم. یعنی سینماگر می‌داند اگر این سیاست‌ها را در نظر بگیرد دیگر فیلمش با مشکل مواجه نمی‌شود. به همین خاطر سرمایه‌گذار نیز خیالش راحت می‌شود که پولش در سینمای ایران از بین نخواهد رفت.  

این مدیر سینمایی درباره چهلمین جشنواره فیلم فجر، بیان کرد: امسال با توجه به همان توسعه عدالت فرهنگی، در همه استان‌های کشور جشنواره فیلم فجر را برگزار خواهیم کرد و هزینه حق رایت فیلم‌های جشنواره از طریق سازمان سینمایی پرداخت خواهد شد. این موضوع اهمیت زیادی دارد، چرا که در بسیاری از سال‌ها، استان‌های مختلف کشور بخاطر اینکه نمی‌توانستند هزینه‌ها را تامین کنند، مجبور بودند جشنواره را محدودتر با فیلم‌های کمتر برگزار کنند.

خزاعی در پایان، گفت: بر اساس برنامه‌هایی که خانواده سینمای ایران دارند، اتفاقات خوبی خواهد افتاد. امیدواریم با کارها و سیاست‌هایی که در حال انجام آن هستیم، در سال‌های آینده هیچ فیلمسازی در بخش خصوصی نگران اکران فیلمش نباشد. مردم نیز نگران دیدن فیلم در سالن‌های سینمایی نباشند و حاکمیت هم بتواند وظیفه خودش را انجام دهد.

منبع: فارس

انتهای خبر/

نظر شما