دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۱

لاوروف در گفت‌وگوی تلفنی با امیرعبداللهیان: همه ترتیبات لازم برای سفر آیت‌الله رئیسی انجام شده است

وزیر خارجه روسیه در گفت‌وگوی تلفنی با امیرعبداللهیان گفت که همه ترتیبات لازم برای سفر آیت‌الله رئیسی به مسکو انجام شده است.

لاوروف

به گزارش قدس آنلاین، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در آستانه سفر آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی امشب تلفنی گفت‌وگو کردند.

لاوروف در این گفت‌وگوی تلفنی ضمن ابراز خرسندی از سفر قریب الوقوع آیت‌الله رئیسی، رئیس جمهور اسلامی ایران به روسیه اعلام کرد که همه ترتیبات لازم برای انجام این سفر صورت پذیرفته است. 

طرفین  این سفر را تحول مهمی در روابط دو کشور و فرصت خوبی برای گسترش و تعمیق روابط  توصیف کردند. 

گفتنی است «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه در نشست خبری سالانه خود درباره سفر آیت‌الله رئیسی به روسیه گفته بود: «این یک دیدار مهم است و باید ارتباطات در عالی‌ترین سطح ادامه پیدا کند. البته اخیراً این ارتباطات تحت تأثیر کووید-۱۹ قرار گرفته‌اند. روسای جمهور دو کشور تلفنی صحبت داشته‌اند، اما دیدار حضوری سازنده‌تر خواهد بود. اهمیت این دیدار در لزوم تطبیق یادداشت‌ها درخصوص تمام مسائل و دستورکارها به‌ویژه با توجه به تغییر ریاست دولت ایران است و باید تضمین تداوم تبادلات اقتصادی و دیگر حوزه‌ها را تحلیل کنیم».

 وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و روسیه امروز در این گفت‌وگوی تلفنی همچنین در خصوص سایر موضوعات مورد علاقه از جمله مذاکرات وین به بحث و تبادل نظر پرداختند. 

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در خصوص مشکل پیش آمده در زمینه صادرات یکی از اقلام کشاورزی ایران به روسیه که اکنون به دلیل برخی تشریفات اداری با مشکل مواجه شده، بر ضرورت تسریع در حل و فصل موضوع تاکید کرد. 

* جهات ذیربط دو کشور برای حل مشکل واردات فلفل دلمه ایران در حال هماهنگی هستند

وزیر امور خارجه روسیه در پاسخ، ضمن تأکید بر فنی بودن مشکل پیش آمده، گفت که موضوع از طریق نهادهای ذیربط در حال پیگیری و حل و فصل می باشد. 

وی افزود: بر اساس توافقات موجود، واردات و صادرات اقلام کشاورزی بین دو کشور به صورت طبیعی جریان دارد و برای حل مشکل واردات فلفل دلمه از ایران نیز جهات ذیربط دو کشور در حال هماهنگی هستند و فردا نیز به صورت وبیناری مباحث فنی را مطرح و حل و فصل خواهند کرد.

قرار است آیت‌الله رئیسی بزودی به مسکو سفر کند. در همین خصوص سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره سفر آیت‌الله رئیسی به مسکو بیان کرد: سفر رئیس جمهور به دعوت رئیس جمهور روسیه انجام می‌شود و سفر حائز اهمیتی است و در ادامه مسیر سیاست خارجی متوازن دولت است و آقای دکتر رئیسی ملاقات مفصلی با همتای خود خواهد داشت و موضوعات مختلفی در حوزه‌های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، تکنولوژیکی و مردمی و ... در دستورکار است. البته با توجه به پاندمی کرونا در جهان و روسیه دو طرف در تلاش هستند با رعایت کلیه پروتکل‌ها و در حداکثر امکان برای انجام دیدارها انجام شود.

خطیب‌زاده اظهار داشت: وزارت خارجه یک تیم مشخصی را طی چند هفته گذشته مامور انجام این سفر کرده است و رایزنی‌هایی در داخل ایران صورت گرفته که ان‌شاءالله این سفر به عنوان سفر مهم کاری دستاوردهای خودش را داشته باشد. 

 یک قانونگذار ارشد مجلس دومای روسیه نیز اعلام کرد که «سید ابراهیم رئیسی»، رئیس‌جمهور ایران روز پنجشنبه در جمع گروهی از قانونگذاران این مجلس سخنرانی خواهد کرد.

منبع: فارس

نظر شما