جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۴

ایران در حوزه پژوهش طب سنتی و مکمل رتبه چهارم جهان را دارد

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کشور ما از جایگاه خوبی در حوزه پژوهش طب سنتی و مکمل در سطح دنیا برخوردار است و ایران رتبه چهارم جهان را در این خصوص دارد.

طب سنتی

به گزارش قدس آنلاین، نفیسه حسینی‌یکتا در اجلاس روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور که در مجتمع شهدای سلامت مشهد مقدس برگزار شد،اظهارداشت: صحبت‌های مختلفی در خصوص طب ایرانی و مکمل مطرح می‌شود و با توجه به اینکه نگاه‌های متفاوتی در ذهن مردم  وجود دارد باید به دغدغه‌های موجود پاسخ دهیم.

وی افزود: سازمان بهداشت جهانی به توسعه ظرفیت طب سنتی و مکمل در برخی از کشورها مجوز فعالیت داده است که یکی از آنها ایران است و هدف نهایی آن را توسعه این طب در سراسر جهان معرفی کرده است.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در اسناد داخلی با توجه به ظرفیت کشور و تقاضاهای بسیار و همچنین بند ۱۲ سیاست ابلاغی مقام معظم رهبری و نیز سند ۴۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی به دنبال توسعه‌های آموزشی، بهداشتی، پژوهشی، درمانی و بین‌الملل هستیم، در حوزه پژوهش طب سنتی و مکمل، ایران رتبه چهارم جهان را دارد و کشور ما در این زمینه می‌تواند به دانشگاه‌های نسل‌ ۳ و ۴ برسد.

حسینی‌یکتا خاطرنشان کرد: در حوزه بین‌الملل در شرایط بهتری قرار داریم و می‌توانیم با اقدامات بهتر و موثرتر در مسیر بین‌المللی‌سازی طب سنتی و مکمل ایرانی در جهان گام برداریم.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه مدعیان بی‌سواد با نام طب ایرانی به مردم خیانت کردند و باید مبارزه قاطع با سوءاستفاده‌کنندگان صورت پذیرد، بیان کرد: رویکرد ما استفاده دقیق و منطقی از طب مکمل و ایرانی بوده و برای تقویت دانشکده‌ها و همچنین مراکز آموزشی، پژوهشی و درمانی این عرصه و نیز بحث جذب نیروهای متخصص باید اقدام لازم و مقتضی صورت پذیرد.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما