جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۲

سقوط محبوبیت بایدن به کمترین میزان از زمان ورود به کاخ سفید

جدیدترین نظرسنجی در آمریکا از کاهش محبوبیت رئیس‌جمهور این کشور به ۴۳ درصد حکایت دارد که کمترین میزان از زمان ورود وی به کاخ سفید است.

بایدن

به گزارش قدس آنلاین، جدیدترین نظرسنجی «رویترز/ایپسوس» نشان داد با سرآمدن صبر آمریکایی‌ها از همه‌گیری کرونا و تبعات اقتصادی ناشی از آن، میزان رضایت عمومی از عملکرد جو بایدن رئیس‌جمهور ایالات متحده این هفته به پایین‌ترین سطح از زمان ورود او به کاخ سفید سقوط کرد.

این نظرسنجی ملی که از ۱۹ تا ۲۰ ژانویه (۲۹-۳۰ دی) انجام شد، نشان داد که ۴۳ درصد از بزرگسالان آمریکایی عملکرد بایدن در مقام ریاست‌جمهوری را تایید کردند، در حالی که ۵۲ درصد مخالف بودند و بقیه مطمئن نبودند. نظرسنجی هفته قبل از  ۴۵ درصد تایید و ۵۰ درصد مخالفت با عملکرد بایدن حکایت داشت.

میزان رضایت از عملکرد بایدن در حالی که در ماه‌های اول ریاست‌جمهوری وی بالای ۵۰ درصد قرار داشت، در اواسط ماه اوت با افزایش مرگ و میر ناشی از همه‌گیری کرونا در سراسر آمریکا و سقوط دولت تحت حمایت واشنگتن در افغانستان، رو به کاهش گذاشت.

به گزارش رویترز، رکود مداوم در کاهش محبوبیت بایدن زنگ خطر را در حزب او به صدا در آورده و دموکرات‌ها نگرانند نارضایتی ممکن است به قیمت از دست رفتن اکثریت آن‌ها در کنگره در انتخابات ۸ نوامبر تمام شود. اگر جمهوری‌خواهان کنترل مجلس نمایندگان یا سنا را در دست بگیرند، برنامه قانونگذاری بایدن به شکست خواهد انجامید.

طبق این گزارش، در یک کنفرانس خبری نادر در روز چهارشنبه، بایدن به ناامیدی آمریکایی‌ها در پایان اولین سال ریاست‌جمهوری خود اذعان کرد، اما وعده داد که در مبارزه با چالش‌های قابل توجه ناشی از همه‌گیری و تورم که در دسامبر به بالاترین حد خود در ۴۰ سال اخیر رسید، زیرا بحران سلامت زنجیره‌های تامین جهانی را به هم ریخت، پیشرفت کند.

این نظرسنجی هفتگی نشان داد که مهمترین نگرانی آمریکایی‌ها اقتصاد و سلامت عمومی است. در همین مقطع زمانی در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، حدود ۳۷ درصد از آمریکایی‌ها عملکرد او در سمت ریاست‌جمهوری را تایید کردند، در حالی که ۵۹ درصد آن را مورد تایید قرار ندادند. 

نظرسنجی رویترز/ایپسوس به زبان انگلیسی به صورت آنلاین در سراسر ایالات متحده انجام می‌شود. نظرسنجی اخیر با شرکت مجموع ۱۰۰۴ بزرگسال، از جمله ۴۵۳ دموکرات و ۳۶۵ جمهوری‌خواه با بازه اعتبار- معیار دقت - ۴ درصد انجام شد.

پیش‌تر نظرسنجی مشترک خبرگزاری «آسوشیتد پرس» و موسسه «نورک» هم نشان داد تنها ۴۳ درصد از آمریکایی‌ها عملکرد دولت بایدن را قبول دارند. در مقابل، ۵۶ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی گفتند عملکرد بایدن به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا را قبول ندارند.

از سوی دیگر، نتایج نظرسنجی مشترک نشریه «پالتیکو» و موسسه «مورنینگ کانسالت» نشان داده، ۶۸ درصد از آمریکایی‌ها معتقدند کشورشان در مسیر غلطی قرار گرفته است.

در یک نظرسنجی دیگر، بر اساس گزارش موسسه افکار سنجی «گالوپ»، میانگین محبوبیت بایدن در سال اول ریاست‌جمهوری‌اش ۴۸.۹ درصد بود که فقط از دونالد ترامپ، سلف وی بالاتر بود.

طبق نتایج اعلام شده از سوی گالوپ، کاهش محبوبیت بایدن در طول اولین سال ریاست‌جمهوری‌اش عمدتاً به مستقل‌ها نسبت داده می‌شود. فقط ۳۳ درصد از مستقل‌ها در حال حاضر به بایدن نمره مثبت دادند، در حالی که در شش ماه اول کارش بیش از ۵۰ درصد عملکرد او را تایید کرده بودند. 

با این حال  بایدن روز چهارشنبه در پاسخ به سؤال خبرنگار مبنی بر این که چطور می‌خواهد مجدداً نظر میانه‌روها و طرفداران احزاب مستقل که در انتخابات ۲۰۲۰ به وی رأی داده‌اند اما هم‌اکنون طبق نتایج نظرسنجی از عملکردش ناراضی هستند، جلب کند، گفت: «من اعتقادی به نظرسنجی‌ها ندارم».

هفته‌نامه آمریکایی «نیوزویک» نیز به تازگی نظرسنجی را در خصوص عملکرد بایدن برگزار کرده که در آن نشان می‌دهد که تنها چهار درصد آمریکایی‌ها معتقدند که اوضاع خیلی خوب است.

به تحلیل این نشریه، با گذشت نزدیک به یک سال از زمان ریاست‌جمهوری جو بایدن، او همچنان با چالش‌های بی‌شماری از جمله افزایش شمار مبتلایان به کووید-۱۹، تورم و بسیاری از موارد دیگر مواجه است و باعث می‌شود برخی از رأی‌دهندگان به وی احساس خوش‌بینی کمتری داشته باشند.

نظر شما