یکشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۶

جمعیت ایران رو به سالمندی/ کمتر از یک دهه فرصت باقی است

سالمندی - کراپ‌شده

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بابیان اینکه ۲۰ سال آینده کشور رو به سالمندی پیش می‌رود، گفت: برای پیشگیری از این امر، کمتر از یک دهه فرصت باقی است.

به گزارش قدس آنلاین، کمال حیدری امروز در ششمین نشست کشوری جمعیت و وظایف وزارت بهداشت در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به میزبانی سالن اجتماعات زکریای رازی دانشکده دندانپزشکی سمنان ضمن بیان اینکه جمعیت کشور به سمت سالمندی و زادآوری کمتر زوج‌های جوان پیش می‌رود، ابراز داشت: اگر با همین رویه گام برداریم قطعاً در ۲۰ سال آینده دچار جمعیت سالخورده خواهیم بود.

وی بابیان اینکه باید بافرهنگ سازی و اقناع عمومی در راستای افزایش زادآوری برنامه‌ریزی مناسب داشت، افزود: هم‌اکنون حد جانشینی جمعیت کشور در وضعیت بحرانی قرارگرفته و استان‌هایی نظیر سمنان با این موضوع مواجه هستند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بابیان اینکه گیلان، مازندران و سمنان در زمره استان‌های درگیر این موضوع هستند، ابراز داشت: نباید فراموش کرد که برای جبران جمعیت سالخورده کمتر از یک دهه فرصت باقی است و باید تدبیر مناسب اندیشیده شود.

حیدری بابیان اینکه وجود جمعیت سالخورده باعث می‌شود تا هویت استان‌ها با چالش مواجه باشد، تصریح کرد: نبود جوانی که جایگزین سالمند شود موضوع بحث‌برانگیز است که می‌طلبد تا نه تنها وزرات بهداشت بلکه همه ظرفیت‌ها در این جریان همراه باشند.

وی بابیان اینکه افزایش جمعیت جوان نیازمند برنامه‌ریزی و عزم ملی است، افزود: در کنار اگاه سازی می‌بایست عوامل دیگری نظیر کاهش تعرفه‌های هزینه‌های ناباوری نیز به کمک این جریان بیاید تا در مجموع بتوان شاهد کاهش جمعیت سالمند و افزایش جمعیت جوان بود.

منبع: مهر

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.