دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۸

پایان غائله زندان الحسکه؛ آمریکایی‌ها، زندانیان داعشی را به مکان نامعلومی منتقل کردند

منابع محلی حاضر در الحسکه خبر دادند که نظامیان آمریکایی و مزدوران وابسته به آنان، زندانیان داعشی را به مکان نامعلومی در الحسکه منتقل کردند.

نظامیان آمریکایی

به گزارش قدس آنلاین، منابع محلی حاضر در استان الحسکه واقع در شمال شرق سوریه از پایان غائله زندان «الصناعیه» این شهر خبر دادند.

چندی پیش، دو انفجار در برابر این زندان که محل نگهداری زندانیان داعشی بود، صورت گرفت و پس از آن، تروریستهای داعش به این زندان حمله کردند تا بتوانند سایر عناصر این گروه را از زندان فراری دهند.

طی چند روز اخیر، شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» که وابسته به آمریکا هستند، با این عناصر مهاجم درگیر شدند. این زندان تحت کنترل کُردها قرار داشت.

منابع محلی امشب به روزنامه الوطن سوریه گفتند که عناصر داعشی، گروگانهای خود را که از عناصر کُرد بود، آزاد کردند. این عناصر در جریان درگیری در داخل این زندان، گروگان گرفته شده بودند.

به گفته این منابع، عناصر مهاجم داعش و تروریستهای زندانی نیز «با ضمانت و میانجیگری آمریکا، خود را تسلیم کردند و در ازای آن، گروگانهای نیروهای دموکراتیک را زنده تحویل دادند».

منابع مذکور گفتند که شبه‌نظامیان کُرد نیز با همکاری آمریکا، با چند دستگاه اتوبوس، عناصر داعشی تسلیم شده را به مناطق نامعلومی در جنوب الحسکه منتقل کردند.

این منابع خبر دادند که شماری از عناصر داعش نیز از این زندان فرار کردند و در حال حاضر، در شرق شهر الحسکه با شبه‌نظامیان کُرد درگیر هستند.

به گفته منابع سوری، بالگردها و پهپادهای آمریکا نیز به صورت مستمر در حال پرواز و گشت‌زنی در بخشهای مختلف الحسکه هستند. عناصر کُرد نیز ده نفر از عناصر داعشی فراری را بازداشت کردند.

«مصعب الحلبی»، عضو پارلمان سوریه تاکید کرد که اطلاعات آمریکا در حمله داعش به زندان الصناعه در شهر الحسکه در شمال شرق سوریه دست داشت.

الحلبی تصریح کرد: حمله به زندانی که اعضای سازمان داعش در آن مستقر هستند، با برنامه ریزی و سازماندهی اطلاعات واشنگتن و با هدف توجیه حضور نیروهای آمریکایی در منطقه انجام شده است به بهانه اینکه گروهک تروریستی داعش همچنان فعال و موجود و منطقه هنوز ملتهب است.

این عضو پارلمان سوریه از گروه نیروهای دموکراتیک سوریه (قسد) که از اکثریت شبه نظامیان کُرد تشکیل شده و مورد حمایت واشنگتن قرار دارد، خواست تا از وفاداری به واشنگتن دست بکشند.

مصعب الحلبی افزود: آمریکا به دنبال اجرای توطئه ترسیم مجدد نقشه خاورمیانه و تجزیه منطقه و به خصوص منطقه شمال سوریه است.

پیش از این بارها مقام‌های ارشد سوریه درباره ارتباط مستقیم آمریکایی‌ها با داعش صحبت کرده بودند. در همین ارتباط «بشار اسد»، رئیس‌جمهور سوریه در مصاحبه نهم آبان ۱۳۹۸ با شبکه‌های تلویزیونی «السوریه» و «الإخباریه» تصریح کرده بود: «مدیر و صحنه‌گردان (داعش)، خود آمریکاست».

منبع: فارس

نظر شما