دوشنبه ۸ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۷:۱۵

لاوروف: دموکراسی‌های آمریکا و اروپا بیشتر شبیه دیکتاتوری است

وزیر خارجه روسیه گفت: کشورش در پی تحریم‌های غرب منزوی نشده و به انتقاد از اقدام آمریکا و کشورهای اروپایی در تحمیل ارزش‌های ساختگی خود بر دیگر کشورها پرداخت.

لاوروف

به گزارش قدس انلاین، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در گفت‌وگو با چهار رسانه صربستان از جمله رادیو و تلویزیون این کشور درباره موضوعات مختلف از جمله اقدامات ضد روسی غرب اظهارنظر کرد.

روسیه منزوی نیست

هنگامی که از وی در خصوص «انزوای روسیه» در پی تحریم‌های غرب سوال شد، تاکید کرد که چنین انزوایی وجود ندارد و کشورش تعداد زیادی شریک در منطقه آسیا-اقیانوسیه، آفریقا و آمریکای لاتین دارد.

به گفته لاوروف، «روسیه روابط خوبی با اکثریت قریب به اتفاق سازمان‌هایی دارد که توسط کشورهای در حال توسعه ایجاد شده و از جمله آن‌ها می‌توان به اتحادیه آفریقا و جامعه کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب و همچنین اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا  (آسه‌آن) و بسیاری دیگر اشاره کرد».

امیدواری روسیه به موفقیت مذاکرات با اوکراین

وزیر امور خارجه روسیه همچنین به مذاکرات جاری بین مسکو و کی‌یف اشاره کرد و گفت روسیه امیدوار است که این مذاکرات موفقیت‌آمیز باشد.

وی گفت: علاقه‌مندیم که این مذاکرات با نتیجه‌ای به پایان برسد که به اهداف اساسی خود برسیم. اول از همه، پایان کشتار غیرنظامیان در منطقه دونباس است که برای هشت سال طولانی ادامه داشته و در طی آن کل جامعه مترقی غربی سکوت کرد، حتی هرگز اظهارنظر انتقادی نکردند، اگرچه همه، بمباران زیرساخت‌های غیرنظامی، بیمارستان‌ها، مهدکودک‌ها، کلینیک‌ها و ساختمان‌های مسکونی در این منطقه را تماشا کردند.

لاوروف همچنین تصریح کرد که مسکو آماده در نظر گرفتن مکان‌های مختلف برای ادامه مذاکرات روسیه و اوکراین از جمله بلگراد است.

دیدار پوتین و زلنسکی؟

لاوروف درباره دیدار احتمالی بین ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه و ولودیمیر زلنسکی همتای اوکراینی وی گفت که که این دیدار باید زمانی برگزار شود که دو طرف به توافق بر سر موضوعات کلیدی نزدیک‌تر شوند.

وی افزود که «در جریان مذاکرات کنونی با اوکراین، مسکو موظف است اطمینان حاصل کند که مردم دونباس دیگر هرگز از رژیم کی‌یف رنج نخواهند برد و اوکراین نظامی شدن به صورت متداوم را در تلاش برای تهدید روسیه متوقف می‌کند».

روابط روسیه و چین در محکم‌ترین سطح قرار دارد

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه گفت روابط روسیه با چین در زمانی که کشورهای غربی با تحریم‌های بی‌سابقه بر سر اوکراین به دنبال منزوی کردن مسکو هستند، در محکم‌ترین سطح خود قرار دارد.

پکن بارها مخالفت خود را با تحریم ها اعلام کرده و اصرار دارد که مبادلات اقتصادی و تجاری عادی با روسیه را حفظ خواهد کرد.

دموکراسی‌های غربی بیشتر دیکتاتوری است

سرگئی لاوروف همچنین در سخنان خود از اتحادیه اروپا و "ارزش‌های غربی" به شدت انتقاد کرد و گفت که مجموعه دموکراسی‌های ایالات متحده و اتحادیه اروپا در واقع به وضوح خودکامگی است و این نشان می‌دهد که کلمه دیکتاتوری برای آن‌ها مناسب‌تر است.

وی با اشاره به تحمیل نئولیبرالیسم توسط غرب ادامه داد: ما باید به جای تحمیل ارزش‌های ساختگی خودمان، به یکدیگر احترام بگذاریم. آن‌ها اکنون در تلاش برای سرکوب تمدن‌هایی هستند که هزاران سال است در حال رشد بوده‌اند.

وزیر خارجه روسیه در ادامه، «ناتوانی اروپا در ایفای نقش میانجی» را زیر سؤال برد و به وعده‌های عملی نشده در رابطه با توافق‌های ۲۰۱۳ برای ایجاد شهرداری‌های صرب در کوزوو اشاره کرد.

انتهای پیام/

منبع: فارس

نظر شما