یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۸

کدام کشورها فردا را عید فطر اعلام کردند؟

در آستانه حلول ماه شوال، تاکنون ۱۷ کشور عربی و اسلامی، فردا (دوشنبه) را روز اول ماه شوال و عید فطر اعلام کردند.

اول شوال

به گزارش قدس آنلاین، اغلب کشورهای عربی و اسلامی، فردا (دوشنبه، ۱۲ اردیبهشت) را روز اول ماه شوال و عید فطر اعلام کرده‌اند.

به نوشته خبرگزاری آناتولی، تا به این لحظه، ۱۷ کشور از جمله عربستان سعودی، قطر، بحرین، کویت، امارات، فلسطین، یمن، مصر، لبنان، لیبی، تونس،  دیوان اوقاف سنی عراق، سودان، ترکیه، الجزائر، سوریه و موریتانی، اعلام کرده‌اند که امروز (یکشنبه)، آخرین روز ماه مبارک رمضان و فردا عید فطر است.

بر اساس این گزارش، جیبوتی هنوز بیانیه‌ای در خصوص استهلال ماه شوال صادره نکرده است. کشورهای اردن، مغرب، عمان و جزایر قناری نیز که ماه مبارک رمضان را سوم آوریل یعنی یک روز پس از کشورهای فوق‌الذکر، آغاز کرده‌اند، امشب به استهلال ماه شوال خواهند پرداخت و هنوز مشخص نیست که در این کشورها روز دوشنبه عید اعلام خواهد شد یا سه‌شنبه.

گفتنی است که شیعیان عراق نیز که مانند اغلب سالهای پیش، یک روز دیرتر ماه مبارک رمضان را آغاز کرده‌اند، عصر امروز به استهلال ماه شوال خواهند پرداخت.  

«مولوی عبدالحکیم» رئیس دادگاه عالی و مسئول کمیته رویت هلال طالبان، امروز (یک‌شنبه، ۱۱ اردیبهشت) را اول عید سعید فطر اعلام کرد.

از سوی دیگر، رئیس کمیته علمی ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری در ایران نیز گفته است: ۱۰۰ گروه از امروز به استهلال ماه شوال می‌پردازند، البته به دلیل شرایط جوی امشب استهلال دشوار است.

منبع: فارس

انتها ی خبر/

برچسب‌ها

نظر شما