جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۱

بروز پدیده گردو خاک در بیشتر استان ها طی روزهای آتی / کاهش ۸ درجه ای دما در نوار شمالی کشور

سازمان هواشناسی کشور اعلام کرد: براساس پیش بینی های صورت گرفته در روزهای آتی شاهد پدیده گرد و خاک در بیشتر استان ها بویژه در نوار غربی کشور خواهیم بود.

گرد و خاک

به گزارش اقدس آنلاین به نقل از سازمان هواشناسی کشور، روز جمعه در نیمه شمالی استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، اردبیل، سواحل دریای خزر در استان های گیلان ، مازندران و گلستان، خراسان شمالی ، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات البرز مرکزی و روز شنبه در خراسان شمالی ، نبیمه شمالی خراسان رضوی، استان های ساحلی دریای خزر و ارتفاعات البرز مرکزی به ویژه در ساعات بعدازظهر رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت گاهی گردو خاک رخ خواهد داد.

همچنین طی این دو روز در برخی مناطق استان های واقع در شمال غرب ، غرب ، جنوب غرب، استان های ساحلی دریای خزر ، استان های واقع در دامنه های جنوبی البرز مرکزی وزش باد شدید در مناطق مستعد همراه با خیزش گرد و خاک پیش بینی می شود.

براساس این گزارش، روز یکشنبه در بیشتر مناطق کشور جو پایدار و آسمان صاف خواهد بود.

روز دوشنبه و سه شنبه در برخی مناطق  شمال غرب بارش پراکنده و وزش باد شدید موقت با احتمال خیزش گردو خاک پیش بینی می شود و در سایر مناطق کشور آسمان صاف و آفتابی  خواهد بود.

همچنین روزهای شنبه و یکشنبه در نیمه شرقی کشور به ویژه در منطقه زابل به سبب وزش باد شدید احتمال رخ داد طوفان گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا و کاهش دید افقی خواهد بود .

روز جمعه شرایط برای تشکیل توده های گردو خاک روی عراق و انتقال آن بر روی کشور مهیا است.

از این رو در برخی مناطق استان های واقع در شمال غرب، جنوب غرب و بتدریج مناطق جنوب ، مرکز و استان های واقع در دامنه های جنوبی البرز مرکزی رخداد گرد و خاک ، کاهش دید و کاهش کیفیت خواهد شد.

این وضعیت در روز شنبه انتظار می رود که از غلظت غبار در شمال غرب کاسته شود اما در سایر مناطق ذکر شده و همچنین در شمال شرق ، شرق و جنوب شرق همچنان  ماندگار  خواهد بود.

در روز دوشنبه با تشکیل توده گرد و خاک بر روی عراق ، پدیده گرد و خاک مجدد به نوار غربی کشور منتقل شده و استان های واقع در نیمه غربی کشور را تحت تاثیر قرار دهد.

بر اساس این گزارش ، روز شنبه کاهش ۶ تا ۸ درجه ای دما در نوار شمالی کشور رخ خواهد داد از اواخر وقت روز شنبه دریای خزر و روز یکشنبه خلیج فارس مواج و متلاطم خواهد بود.

برچسب‌ها

نظر شما