سه‌شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۵

بلوکه شدن ۴ هزار میلیارد تومان از تسهیلات بانکی واحدهای تولیدی

یک عضو اتاق بازرگانی گفت: بانک‌ها بخشی از تسهیلات واحدهای تولیدی را نزد خود بلوکه می‌کنند

بانک

به گزارش قدس آنلاین، نجفی منش ابراز کرد: زمانی که واحدهای تولیدی می‌خواهند در قالب خرید دِین، تسهیلات دریافت کنند، بانک‌ها ۲۰ درصد از تسهیلات را به عنوان سپرده نزد خود بلوکه می‌کنند. به عنوان مثال، یکی از واحدهای تولیدی اکنون بیش از یک هزار و ۷۵۹ میلیارد تومان سپرده نزد بانک‌ها دارد، در صورتی که براساس دستورالعمل بانک مرکزی، دریافت سپرده از سوی بانک‌ها ممنوع است.

این عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران می‌گوید: در مرحله اول، سپرده‌ها باید بازگردانده شوند و در مرحله دوم، بانک‌ها باید براساس اعتبارسنجی، به واحدهای تولیدی تسهیلات پرداخت کنند. با توجه به تورمی که در کشور وجود دارد، نیاز مالی واحدهای تولیدی نسبت به پارسال دو برابر شده و  از سوی دیگر، حجم سرمایه بانک‌ها کم است که دولت باید با توجه به میزان تورم موجود، افزایش سرمایه بانک‌ها را انجام دهد.

طبق گفته نجفی منش، بیش از ۴ هزار میلیارد تومان از سرمایه واحدهای تولیدی نزد بانک‌ها بلوکه شده؛ به همین دلیل، پیشنهادی مبنی بر اختصاص سه درصد از ذخایر مالی بانک مرکزی به سه بانک صنعت و معدن، مسکن و کشاورزی از طرف اتاق بازرگانی به بانک مرکزی داده شده است؛ زیرا بانک‌ها با بخش تولید سروکار دارند؛ اما محلی برای دریافت سپرده نیستند.

طبق بخشنامه تیر ۹۹ بانک مرکزی، بلوکه کردن بخشی از تسهیلات از سوی بانک‌ها ممنوع شده است.

بخشنامه بانک مرکزی در رابطه با لوکه کردن بخشی از تسهیلات

بانک مرکزی به منظور هدایت بهینه منابع مالی موجود و حمایت از واحدهای تولیدی کوچک و متوسط، ۶ اردیبهشت امسال، دستورالعمل تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط در سال ۱۴۰۱ را به بانک‌ها ابلاغ کرد.

علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی، درباره تخلف بانک‌ها از اجرای این دستورات، گفته بود: هر بانکی که به قوانین ابلاغ شده بی‌توجهی کرده و آن را رعایت نکند، به هیئت انتظامی بانک مرکزی معرفی و با متخلفان برخورد خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما