جمعه ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۰

علیه کلیشه‌ها و نوآور در فرم

«حسینیه معلی» از زاویه نگاه مخاطب

اصولا در سال‌های گذشته چشم مخاطب تلویزیون به برنامه‌سازی کلیشه‌ای و از روی قواعد از پیش تعیین شده در ایام مناسبت‌های آئینی عادت کرده بود و حالا «حسینیه معلی» به عنوان رویکردی جدید در برنامه‌سازی آئینی، حواس مخاطبان رسانه ملی را متوجه خود ساخته است.

حسینیه معلی

به گزارش قدس آنلاین، ویژه برنامه «حسینیه معلی» از ۷ مرداد ۱۴۰۱ و مصادف با اولین شب از شب‌های عزاداری ماه محرم با حضور مداحان، پیشکسوتان و پیرغلامان هیات‌های مذهبی کشور روی آنتن شبکه سه سیما رفته و در همین مدت بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار بازدید در پخش ۷ روزه این برنامه در تلوبیون به ثبت رسیده است (آمار سایت تلوبیون تا لحظه تولید گزارش).

برنامه موفقی که به گفته تهیه کننده آن «تا این لحظه یک‌ریال پرداختی برای پروژه نشده است» و حتی در روزهای تولید برنامه برخی از مدیران تصمیم‌ساز نظرشان این بوده که «حسینیه معلی» نه برای محرم امسال، بلکه در محرم سال آینده روی آنتن برود. سعید حدادیان، سید مجید بنی فاطمه، محمد صمیمی و مهدی رسولی چهار ذاکر این برنامه هستند و به بنابر گفته تهیه کننده «حسینیه معلی»، مجمع‌الذاکرین این ویژه برنامه تلویزیونی محرم ۱۴۰۱ برنامه را تشکیل داده‌اند. 

چرا «حسینیه معلی» مهم است؟

اصولا در سال‌های گذشته چشم مخاطب تلویزیون به برنامه‌سازی کلیشه‌ای و از روی قواعد از پیش تعیین شده در ایام مناسبت‌های آئینی عادت کرده بود، اما امسال «حسینیه معلی» به عنوان رویکردی جدید در برنامه‌سازی آئینی، حواس مخاطبان رسانه ملی را متوجه خود ساخته است. خلاقیت، تسلط بر قواعد تکنیکی برنامه سازی و سر نترس عوامل سازنده آن دست به دست هم داده و نوآوری فرمی جدیدی را در میان برنامه‌های مناسبتی رسانه ملی پدید آورده است. برنامه‌ای که قرار نیست تابع فرم‌های قالبی برنامه‌های مناسبتی تلویزیون در دهه‌های گذشته باشد و با کشاندن پای مخاطب معمولی تلویزیون در متن برنامه‌های آن، سهم برابری را در اختیار عموم مردم برای شناخت استعدادهای حوزه مداحی کشور قرار داده است.

سعید ستودگان تهیه کننده برنامه، در گفتگو با فرهیختگان از فرآیند انتخاب افراد حاضر در برنامه گفته است: «به نهادهایی که دیتابیس‌های موثقی داشتند از نهادهای رسمی و غیررسمی مراجعه کردیم و از سازمان تبلیغات، دانشگاه امام صادق(ع)، هیات جامعه ایمانی «مشعر» تا مجموعه دوستانی که در این حوزه متخصصان امر هستند، کارشناسان امر هستند و در کل کشور هم شناخته شدن و هم شبکه انسانی دارند و هم پشتیبانی محتوایی کار بودند. یعنی این بزرگواران فارغ از اینکه در حوزه نیروی انسانی آمدند و مهرواره برگزار کرده بودند، سال‌ها برترین استعدادهای حوزه مداحی کشور را میدانی می‌شناختند و در قسمت‌هایی کمک کردند ولی ما در حوزه محتوایی تیم قوی پشتیبانی داشتیم و این پیدا کردن افراد نخبه در مداحی در سطح کل کشور، زحمت زیادی را روی دوش تیم محتوایی گذاشت».

نگاهی به آخرین آمار مخاطبان «حسینیه معلی»

بنابر آخرین آمار ثبت شده در سامانه آنلاین تلوبیون، ویژه برنامه «حسینیه معلی» تا این لحظه رقمی بیشتر یک میلیون و ۲۰۰ هزار مخاطب را در این سامانه به ثبت رسانده است. البته این رقم مخاطبان منحصر به فرد «حسینیه معلی» را نشان نمی‌دهد و این عدد به صورت تجمیعی بازدیدهای اپیزودهای مختلف این برنامه را در منظر عموم قرار می‌دهد. 

نکته مهم دیگر در رابطه با آمار مخاطبان «حسینیه معلی»، ثبات بازدید و مشاهده قسمت‌های جدید این برنامه است. در بسیاری از موارد پس از گذشت چند قسمت از پخش یک مجموعه داستانی یا برنامه تلویزیونی، کاهش و یا ریزش مخاطب را شاهدیم. یک عامل آن شاید عدم تطابق انتظار مخاطبان با واقعیت در حال نمایش آن سریال یا برنامه باشد. در واقع هرچه به طور تدریجی از پخش قسمت‌های یک مجموعه تا رسیدن به انتهای پخش طی می‌شود، با ریزش مخاطب مواجه است. اما مقایسه قسمت اول و آخرین قسمت پخش شده از «حسینیه معلی» چنین چیزی را نشان نمی‌دهد.

در ادامه اجرای دلنشین امیرحسین محمدی در اولین شب از پخش «حسینیه معلی» در شبکه سه سیما را مشاهده می‌کنید: 

انتهای پیام/

منبع: فارس

نظر شما